Tablet z Androidem w firmie - czy warto się w niego zaopatrzyć?

Czasy, kiedy kolejne premiery tabletów elektryzowały wiele osób, odeszły już do lamusa. Dziś stanowią one ledwie wycinek rynku. Czy oznacza to jednak, że są one w pełni zbędnym dodatkiem, bez którego naszego działalność się obejdzie? Czy warto zainwestować w tablet z Androidem w firmie?

  • Anna Malinowska
  • /
  • 27 czerwca 2021

Jakie unikalne cechy ma tablet?

Jeszcze kilka lat temu bez trudu można było wskazać na wiele różnic konstrukcyjnych, które odróżniały te sprzęty między innymi od smartfonów. Z biegiem czasu różnica zaczęła się jednak zacierać. Wraz ze wzrostem przekątnej cali w telefonach, unikalność tabletów stanęła nagle pod dużym znakiem zapytania.

Trudno się temu dziwić. W ciągu zaledwie dekady uśredniona wielkość ekranu w smartfonie zwiększyła się ponad dwukrotnie. Dziś nawet pozornie małe smartfony mają wyświetlacze o przekątnej wahającej się między 6 a 7 cali. Tak szybka ewolucja dosłownie zmiotła z rynku mniejsze, 8-calowe tablety.

Coraz częściej wskazuje się na to, że próg wejścia do ekosystemu tabletów wzrósł. Dziś takie urządzenie musi mieć co najmniej 10,1 cala. Paradoksalnie, nie może być zbyt duże, bo od 13 do 14 cali zaczyna się już rynek laptopów lub — mówiąc nieco bardziej dokładnie — ultrabooków.

Dziś mówiąc o tablecie, powinniśmy mieć przed oczyma 10-13-calowy moduł ekranu, 4-8 GB pamięci RAM oraz dobrej jakości zestaw głośników stereofonicznych, bo właśnie one są dzisiaj jednym z głównych wyróżników na tle większości smartfonów, które mają moduły mono. 

Kiedy w firmie może nam się przydać tablet?

Wbrew pozorom, takich sytuacji nie brakuje. Można tu wskazać na przykład na prezentacje czy konferencje. Są to bardzo lekkie i niezwykle poręczne urządzenia nastawione typowo na konsumpcję treści. Jeśli chcemy tylko pokazać szefowi efekty naszej pracy, to ten sprzęt sprawdzi się idealnie.

Co mi grozi za to, że nie wpiszę się do BDO?Co mi grozi za to, że nie wpiszę się do BDO?Martyna Kowalska

Jeśli jednak chcemy pracować na tablecie w sposób zawodowy, to lepiej przemyśleć taką decyzję trzy razy. Nie jest to urządzenie, na którym będzie łatwo napisać długą wiadomość e-mail z wykorzystaniem klawiatury ekranowej. Zazwyczaj urządzenia mają też gorszy niż wiodące smartfony aparat fotograficzny, więc nie poradzą sobie tak dobrze na przykład z fotografią produktową.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Odrębnym ekosystemem są oczywiście tablety graficzne. To wysoce wyspecjalizowane urządzenia dla fachowców, które jeszcze przez wiele lat nie znikną z rynku. Spotykamy się jednak z nimi tylko w kilku sektorach gospodarki. Zwykle mówiąc o tablecie, nie mamy na myśli tych graficznych.

Jeśli nie tablet to co?

Warto poważnie zastanowić się nad tak zwanymi hybrydami, czyli urządzeniami typu dwa w jednym. Jest to połączenie klasycznego tabletu z klawiaturą, jaką kojarzymy wszyscy ze świata laptopów. Hybrydy sprawdzą się w firmach o wiele lepiej.

Nie są to jednak urządzenia idealne. W parze z niewielką wagą i gabarytami bardzo często idzie też miniaturyzacja oraz odchudzenie sprzętów z wielu podzespołów. To główna przyczyna, dlaczego większość hybryd odstaje pod kątem wydajności od klasycznych ultrabooków.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!