Ankiety online - czy warto dać im szansę?

Pierwsze lata funkcjonowania sieci w Polsce to wielki boom na ankiety. Pojawiały się one niemal wszędzie. Zarówno na niewielkich portalach, jak i na ogólnokrajowych serwisach i dotyczyły niemal każdej możliwej kwestii. Z biegiem czasu ich popularność wyhamowała. Czy wciąż warto dać im szansę?

  • Anna Malinowska
  • /
  • 29 czerwca 2021

Ankiety online — co warto o nich wiedzieć?

Zwykle spotykaliśmy się z nimi w formie sondy. Czasem mieliśmy do wyboru tylko jedną opcję, a kiedy indziej mogła to być profesjonalna ankieta wielokrotnego wyboru. Co ważne, zwykle dostęp do takich narzędzi był w pełni darmowy. 

Działało wiele serwisów, które znacznie ułatwiały ich implementację na stronie, na przykład poprzez możliwość pobrania i osadzenia w serwisie dedykowanego kodu PHP lub HTML. Z czasem ilość obsługiwanych języków oczywiście rosła.

Wiele dobrego w kwestii ankiet online przyniósł Wordpress. Ankiety to jeden z modułów, który obecny jest w tym systemie zarządzania treścią niemal od początku. Można jedynie domniemywać, że dostęp do tego narzędzia zapewnił platformie przewagę nad innymi CMS-ami. 

Z czasem ankiety stały się tak powszechne, że wielu internautów odbierało je wręcz jako nachalną próbę zatrzymania ich w serwisie o kilka sekund dłużej. Mniej więcej w tym samym czasie rozpoczął się exodus, który skutkował nagłym spadkiem popularności ankiet online.

Czy ankiety online wciąż mają rację bytu?

Rynek nie znosi próżni i dość szybko okazało się, że narzędzia do ankiet doskonale sprawdzają się na przykład wśród studentów, którzy muszą wykonać prace badawcze do swoich prac magisterskich lub licencjackich. Ta nisza prężnie rozwija się do dzisiaj.

Słaby zasięg komórkowy w biurze, co robić?Słaby zasięg komórkowy w biurze, co robić?Anna Malinowska

Co więcej, wraz z dynamicznym rozwojem internetu, ilość takich wyspecjalizowanych ankiet znów zaczęła szybko rosnąć. Skutkowało to nową falą wyspecjalizowanych narzędzi. Ich potencjał dostrzegł na przykład internetowy gigant — Google, który zresztą oferuje je nawet dzisiaj. 

Z biegiem czasu ankiety wróciły też na strony w internecie. Dziś umożliwiają one na przykład szybką ocenę pracy konsultanta online. Często służą też do oceny jakości treści na stronach WWW. Pojawiła się też ich nieco uproszczona forma, za jaką można uznać reakcje na wpis. To także pewna specyficzna forma ankiet. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Działalności, które mają sklepy online, mogą też dzięki ankietom szybko ocenić jakość pracy na każdym etapie procesu: od przyjęcia zamówienia po jego realizację i wysłanie do klienta. To także ważna dawka wiedzy, która może pomóc nam ulepszyć naszą działalność.

Czy ankiety online wciąż mają przed sobą przyszłość?

Tak, zdecydowanie. Internauci już niemal zapomnieli o tym, że jeszcze kilka lat temu były one niechętnie widzianym dodatkiem do dużych portali tematycznych. Ankiety — choć w nieco zmodyfikowanej formie — wracają i wiele wskazuje na to, że zostaną z nami na dłużej.

Wiele dobrego dla ich rozwoju zrobiły też smartfony. Użytkownicy telefonów komórkowych chętnie korzystają z tego rozwiązania, co dodatkowo motywuje działalności gospodarcze i coraz bardziej nakręca zainteresowanie nimi.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!