Telefonia VoIP - czy wciąż warto w nią inwestować?

Mówiąc o kontaktowaniu się z partnerami biznesowymi, większość z nas ma na myśli telefonię komórkową, która w zaledwie kilka lat zdominowała rynek. Okazuje się jednak, że mamy jeszcze co najmniej jedną ciekawą opcję: telefonię VoIP. Czy warto w nią zainwestować?

Telefonia VoIP - czy wciąż warto w nią inwestować?
  • Michał Górecki
  • /
  • 5 lipca 2021

Co trzeba wiedzieć o telefonii VoIP?

Jest to standard, który bazuje na komunikacji głosowej. Tutaj jednak nie spotykamy się z nadajnikami i przekaźnikami sygnału GSM. Nie ma też tradycyjnych kabli, jakie wciąż są nieodłącznym elementem tradycyjnej telefonii stacjonarnej.

VoIP — jak sugeruje już sama nazwa (Voice over Internet Protocol) to rozwiązanie, które w całości bazuje na internecie. Oznacza to wiele korzyści, na czele z niskimi kosztami rozmów. Często zdarza się nawet, że w ramach tej samej sieci użytkownicy mogą rozmawiać ze sobą za darmo, bez żadnych opłat.

Standard VoIP okazał się też bardzo kompatybilny z tradycyjnymi telefonami stacjonarnymi. Po podłączeniu do naszej sieci HUB-a, czyli specjalnego urządzenia, które powinien dostarczyć nam operator, wpinamy kabel do telefonu, konfigurujemy usługę i gotowe. 

Warto zwrócić też uwagę na to, że coraz częściej spotykamy się z dodatkowo zabezpieczonymi sieciami VoIP. Co ciekawe, pojawiły się nawet urządzenia oferujące zaawansowane szyfrowanie, jednak zwłaszcza wtedy, gdy komunikacja odbywa się w ramach tej samej firmy lub sieci.

VoIP nie wymaga też dużych zmian nawyków użytkownika, jeśli mowa o wybieraniu numeru telefonu. Zastosowano tutaj rozwiązanie, które doskonale znamy z telefonii stacjonarnej i komórkowej. Mamy więc identyfikator kraju, numer regionu oraz właściwy, przypisany tylko dla nas, numer telefonu.

Kto powinien przemyśleć inwestycję w VoIP?

Na pewno te działalności, które specjalizują się na przykład w marketingu lub pełnią rolę infolinii. Dla takich firm to wręcz naturalne rozwiązanie, które pod wieloma względami może zaoferować więcej niż telefonia komórkowa oraz stacjonarna.

Praca zdalna w czasie pandemii vs cyberzagrożenia?Praca zdalna w czasie pandemii vs cyberzagrożenia?Jan Wróblewski

Warto zwrócić też uwagę na rosnącą popularność tego standardu w działalnościach wyspecjalizowanych. Jeśli nasza firma działa w wielu różnych regionach, a nie chcemy podawać tego samego numeru telefonu na komórkę, to możemy stworzyć na przykład 2-3 numery VoIP, a następnie odbierać je z dowolnego miejsca na świecie, także z poziomu aplikacji na smartfona. Wystarczy dostęp do internetu.

Jeżeli jesteś administratorem danych lub IOD

możesz liczyć na nasze wsparcie w zakresie RODO w Twojej firmie

To rozwiązanie, które szczególnie upodobały sobie osoby, które chcą tworzyć w przyszłości na przykład filie swojej działalności, a jednak póki co pracują w pojedynkę. Dedykowany numer telefonu to dobry sposób, by zbudować wizerunek firmy, która ma już pewną strukturę.

Ile kosztuje VoIP?

Ceny są bardzo przystępne. W Polsce działa kilku sprawdzonych operatorów tej telefonii, którzy są obecni na naszym rodzimym rynku od ponad dekady. Coraz częściej spotykamy się z sytuacją, kiedy nawet HUB jest dostarczany użytkownikowi za darmo. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by kupić sobie zewnętrzne urządzenie, jeśli na przykład interesuje nas taki HUB, który dodatkowo będzie oferował szyfrowanie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia o którym mowa w akrtykule?

Czy ten artykuł był przydatny?

Kliknij aby wrócić do strony głównej
Jak usunąć konto na Facebooku?
rozwiązania

Jak usunąć konto na Facebooku?

Ostatnia awaria na Facebooku nie przysporzyła serwisowi fanów. Wiele osób coraz częściej decyduje się na rezygnację z korzystania z najbardziej popularnego na świecie serwisu społecznościowego...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!