Edytory dokumentów online - czy są bezpieczne?

Model tworzenia dokumentów tekstowych bardzo płynnie ewoluował na przestrzeni ostatnich lat. Obecnie spory procent rynku stanowią usługi webowe. Bez wątpienia mają one wiele atutów, jednak mogą generować też pewne zagrożenia. O czym powinniśmy pamiętać, korzystając z nich w firmie?

  • Michał Górecki
  • /
  • 29 czerwca 2021

Edytory dokumentów online — co trzeba o nich wiedzieć?

Jest to zaawansowany edytor tekstowy, który w swojej podstawowej funkcjonalności nie różni się niemal niczym od tego, co oferują klasyczne edytory, jakie instalujemy na naszych systemach operacyjnych — bez względu na to, czy pracujemy na Microsoft Windows, Linuxie czy Mac OS.

Na rynku mamy dostęp do dwóch niezwykle ciekawych usług, które oferują nam na tym polu całkiem sporo możliwości. Są to Dokumenty Google oraz webowa wersja pakietu Office od Microsoftu. Oba te narzędzia są zresztą bardzo umiejętnie powiązane w ekosystemy, jakie budują te dwie firmy. 

Narzędzia wyróżnia też to, że można łączyć je z wieloma ciekawymi wtyczkami, które dodatkowo zwiększają ich potencjał. Nic nie stoi na przeszkodzie, by poszerzyć funkcjonalność takiej usługi o wtyczkę sprawdzającą, czy w naszych tekstach przestrzegamy zasad ortografii.

Atutem jest też niezwykle prosty interfejs. Nie oznacza to jednak, że w takim dokumencie możemy tylko generować tekst. Pliki można oczywiście pobierać później na dysk twardy, na dodatek w wielu różnych formatach, a także rozbudować go na przykład o grafiki czy wykresy. 

Jakie są wady edytorów online?

Podstawowym problemem jest to, że kopia danych zapisuje się tylko wtedy, kiedy jesteśmy online. Jeśli na przykład jedziemy pociągiem i mamy problemy z dostępnością internetu, to w razie awarii urządzenia może okazać się, że część naszej pracy straciliśmy. A to już spory problem.

ISO 54001. Co to jest?ISO 54001. Co to jest?Anna Malinowska

Na szczęście można już w webowym edytorze tworzyć pliki, będąc offline. To spora innowacja, która wniosła te usługi na nowy, o wiele wyższy poziom. Oczywiście zawsze możemy nadpisywać plik na dysku, jednak na dłuższą metę może to być problematyczne.

Na szczęście sytuacji, kiedy będziemy offline z roku na rok, jest coraz mniej. Zasięg i połączenie z globalną siecią danych jest w Polsce niemal ogólnodostępny. Powinniśmy jednak uważać na coś innego: na zasady udostępniania plików.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jeśli gromadzimy ważne dane, upewnijmy się, że dostęp do pliku jest ograniczony. Nie powinien być publiczny, nawet do wglądu. Stwarza to ryzyko zapoznania się z tymi informacjami osób postronnych, które w jakiś sposób wejdą w posiadanie linku do arkusza lub dokumentu.

Czy edytory tekstu online to realna alternatywa dla pakietów biurowych?

Trzeba stwierdzić, że tak, owszem. Mimo tego, że jeszcze kilka lat temu była to raczej nieduża innowacja, którą wiele osób miało za egzotyczną ciekawostkę, która się nie przyjmie, to stało się wręcz odwrotnie. Obecnie to cenione aplikacje, dzięki którym wiele firm koordynuje i synchronizuje swoją pracę z klientami. Jeśli odpowiednio skonfigurujemy edytor tekstu online, to może on służyć nam o wiele lepiej niż tradycyjny pakiet biurowy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!