Trasy światłowodów w Polsce będą planowane z użyciem satelitów?

Urząd Komunikacji Elektronicznej chce, by wyznaczanie przebiegu przewodów światłowodowych było planowane z użyciem technologii satelitarnych. W tym celu regulator podpisał list intencyjny z firmą SatRev w sprawie potencjalnej współpracy przy opracowaniu przyszłego systemu. 

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 27 września 2022

Światłowód i mapy satelitarne

Planowanie tras światłowodów przy użyciu technologii satelitarnych miałby opierać się na analizie zdjęć wykonanych z orbity, oraz istniejących w bazach danych obiektów topograficznych. Dzięki temu można dość szybko wyodrębnić obiekty, które stwarzałyby trudności w budowie nowych sieci światłowodowych.

Webowy interfejs dla UKE

Kolejnym etapem będzie powstanie webowego interfejsu. Dzięki niemu, specjaliści z Urzędu Komunikacji Elektronicznej będą mogli wykonać niezbędne czynności związane z wyznaczaniem, najlepszej z inwestycyjnego punktu widzenia trasy światłowodu. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

UKE i KNF będą współpracowały w zakresie cyberbezpieczeństwaUKE i KNF będą współpracowały w zakresie cyberbezpieczeństwaMikołaj Frączak

SatRev S.A.

SatRev S.A. to polska spółka zarejestrowana we Wrocławiu. Jest to podmiot z branży wysokich technologii, a konkretnie — rynku kosmicznym. Specjalizacją spółki jest projektowanie, produkcja oraz eksploatacja satelitów, a także dostarczanie i analiza danych pozyskanych przy ich udziale. Jak wynika z informacji zamieszczonej na stronie internetowej spółki, do tej pory, na niskiej orbicie okołoziemskiej wrocławska firma umieściła 11 satelitów. Do końca 2022 r. planuje wystrzelenie kolejnych kilkudziesięciu. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!