Tworzenie i edycja wideo na potrzeby firmy - jak się za to zabrać?

Ze względu na rosnącą przepustowość łącz, pliki wideo są coraz częściej wykorzystywanymi nośnikami w działalnościach gospodarczych. Mogą one posłużyć nam zarówno do nakręcenia reklamy, jak i do tworzenia krótkich nagrań na TikToka czy YouTube’a. Ich rola jest też nieoceniona w tworzeniu vlogów. Czym wyróżniają się dobre narzędzia do edycji wideo?

  • Michał Górecki
  • /
  • 28 lipca 2021

Jak tworzyć wideo w firmie?

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że aplikacja to jeden z ostatnich etapów w całym tym procesie. Często zdarza się, że działalności gospodarcze kupują drogie programy, a później dziwią się, że efekty nagrań są co najwyżej przeciętne. To częsty błąd.

Przede wszystkim musimy zaplanować przestrzeń, gdzie będziemy tworzyć nagrania. Nawet drobni twórcy na YouTube korzystają w swojej pracy z greenwalli czy z softboxów i dedykowanego oświetlenia. Firma, która z założenia dysponuje większym budżetem, powinna zrobić to samo.

Oznacza to, że listę zakupów musimy rozpocząć od ścianki lub planszy, na której tle będziemy występować lub promować nasze produkty. Kamera lubi ciepłe odcienie, można tu wskazać na pastel, delikatne odcienie szarości, a nawet blady róż. 

Kolejny etap to oświetlenie. Upewnijmy się, że światło ma odpowiednią temperaturą barwową. Tanie softboxy można kupić za około 100 złotych za sztukę. Zawsze warto kupić dwa takie urządzenia, by światło rozchodziło się równomiernie. 

Dopiero teraz możemy myśleć o zakupie dodatków, dzięki którym nasze studio będzie bardziej profesjonalne. Można tu wskazać na mikrofony kierunkowe, zbieraki dźwięku oraz na… kamerę. Co ważne, w zdecydowanej większości przypadków kamerę świetnie zastąpi aparat cyfrowy lub cyfrowa lustrzanka. Dopiero teraz można myśleć o aplikacji do edycji wideo.

Jakie oprogramowanie do edycji wideo w firmie

Niestety, ale na rynku nie ma wielu darmowych aplikacji dla działalności gospodarczych. Nawet jeśli jakieś narzędzie jest dostępne do użytku prywatnego, jak na przykład bardzo wysoko oceniana aplikacja DaVinci, to w zdecydowanej większości przypadków firmy muszą za takie aplikacje zapłacić.

Czy mogę zwolnić pracownika za wpisy na FB?Czy mogę zwolnić pracownika za wpisy na FB?Michał Górecki

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Niektóre narzędzia będą wymagać od nas jednorazowej opłaty, a inne działają w modelu abonamentowym. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, dlatego powinniśmy dokładnie przeanalizować, co się nam bardziej opłaca i spina w naszych firmowych finansach.

Montowanie wideo? A może lepiej skorzystać z usług pośredników?

Zakup aplikacji to dopiero początek. Kolejnym krokiem jest nauka obsługi aplikacji, wybór właściwego formatu zapisu i dopiero na końcu mamy wysyłanie nagrania na serwery YouTube czy Facebooka. A gdyby tak nieco uprościć ten schemat?

W sieci można znaleźć wiele ofert typu B2B, dzięki którym tę część pracy możemy zlecić podwykonawcom zewnętrznym. Owszem, wygeneruje to po naszej stronie pewne koszty, jednak zaoszczędzimy sporo czasu, który będzie można przeznaczyć na rozwój firmy. Jeśli uznamy, że montowanie wideo jest dla nas ważne, a jednocześnie czujemy, że nie mamy do tego smykałki, to współpraca B2B będzie świetną alternatywą.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!