Korzystasz z ChatGPT? Nie instaluj tych wtyczek!

Internauci tracą dostępy do swoich kont w mediach społecznościowych przez fałszywe wtyczki ChatGPT i inne aplikacje związane ze sztuczną inteligencją. 

  • Damian Jemioło
  • /
  • 21 marca 2023

Cyberprzestępcy wykorzystują szum wokół ChatGPT

Jak wskazuje Niebezpiecznik – w internecie pojawiło się dużo fałszywych aplikacji i wtyczek, które cyberprzestępcy wykorzystują do kradzieży danych. Zainstalowanie takiej często nie wywołuje żadnych powiadomień antywirusowych związanych z cyberzagrożeniem. 

Dodatkowo – choć Google regularnie usuwa złośliwe wtyczki ze swojego sklepu, to często dzieje się to już po tym, kiedy ktoś padł ofiarą takowej. Wtyczki ChatGPT i związane z innymi platformami sztucznej inteligencji sprawiały, że użytkownicy tracili dostępy do swoich kont na Facebooku. 

Polski SentiOne tworzy europejski ChatGPT dla biznesuPolski SentiOne tworzy europejski ChatGPT dla biznesuMonika Świetlińska

Konta te przeważnie były całkowicie modyfikowane. Tj. zmieniano imię i nazwisko właściciela, zdjęcie itd. Profile te były jednak w większości blokowane przez Facebooka. A ich prawdziwym właścicielom raczej nie uda się już ich odzyskać. 

Fałszywa wtyczka ChatGPT

Problem nie jest jeszcze szczególnie medialny – w sieci nie ma szczególnie wielu publikacji poświęconych temu zagrożeniu. Pomimo tego problem jest realny i prawdopodobnie będzie się tylko pogłębiać. A to ze względu na rosnącą popularność ChatGPT czy sztucznej inteligencji jako takiej. Zainteresowanie w ujęciu czasowym według Google Trends jest olbrzymie. ChatGPT wystrzelił w górę praktycznie w każdym regionie na świecie. 

Nic dziwnego zatem, że znaleźli się cyberprzestępcy, którzy podszywają się pod taką markę, wykorzystując zainteresowanie tematem. Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa ostrzegają, że tego typu złośliwe oprogramowanie mogło mieć dostęp do innych danych – nawet na dyskach ofiar. 

Premier: Musimy pilnować, żeby technologia nie zamieniła życia w piekłoPremier: Musimy pilnować, żeby technologia nie zamieniła życia w piekłoMonika Świetlińska

Jeśli zainstalowałeś u siebie taką wtyczkę i niedawno zauważyłeś podejrzany ruch na swoich kontach – natychmiast wyloguj wszystkie sesje, zmień hasła i włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe. A co najważniejsze – usuń tę wtyczkę czy aplikację. W przypadku tej drugiej istnieje też szansa, że cyberprzestępca uzyskał dostęp do danych, które znajdują się na Twoich dyskach. Na wszelki wypadek zastrzeż je i zmień hasła wszędzie tam, gdzie trzeba. 

W przyszłości – uważaj na tego typu aplikacje i wtyczki. Korzystaj z oficjalnego oprogramowania od twórców danego narzędzia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!