Premier: Musimy pilnować, żeby technologia nie zamieniła życia w piekło

- Czy tego chcemy, czy nie, algorytmy będą odgrywać coraz większą rolę, a państwo musi pilnować, żeby technologia nie zamieniła naszego życia w tragifarsę, albo w piekło — powiedział w swoim podcaście Mateusz Morawiecki, szef polskiego rząd.

  • Monika Świetlińska
  • /
  • 31 stycznia 2023

Technologie w naszym życiu

Ostatni odcinek swojego podcastu premier Mateusz Morawiecki poświęcił nowym technologiom, a punktem wyjścia do jego rozważań, jak zaznaczyła Trójka Polskie Radio,  była postępująca popularność chatbota — ChatGPT opracowanego przez OpenAI.

Zdaniem premiera, takie programy jak ChatGPT, czy rozwój sztucznej inteligencji w ogóle, może rodzić uzasadnione poczucie lęku, jak zmieni się nasze życie, w tym np. czy pracownicy będą zastępowani przez maszyny. 

ChatGPT — co to takiego? Jak z niego skorzystać?ChatGPT — co to takiego? Jak z niego skorzystać?Monika Świetlińska

- Zagrożenia, jakie niesie ze sobą rozwój AI, są o wiele poważniejsze i pytanie o jej wpływ na przyszłość człowieka, to nie tylko wspomniane zagrożenia dla rynku pracy, ale też pytanie o bezpieczeństwo, albo pytanie o wolność, o zakres wolności — powiedział premier.

Przedsmak takich zagrożeń są np. algorytmy, na których oparte są social media. Algorytmy bowiem służą do modelowania naszych przekonań i nadawania tonu debacie publicznej. 

Jest jednak coś gorszego, na co zwrócił uwagę Morawiecki: — Poważne kontrowersje budzi również zastosowanie sztucznej inteligencji do celów militarnych. 

Postępu technologicznego nie da się zatrzymać

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

- Sztuczna inteligencja już jest i z czasem będzie coraz bardziej obecna w naszym życiu. Lepiej więc skupić nasze rozważania nie na tym czy, ale jak zaprząc sztuczną inteligencję do poprawy naszego życia i jednocześnie nie stać się jej bezwolnymi kukiełkami - stwierdził w podcaście premier.

“Sztuczna inteligencja może stać się naszą specjalnością i motorem rozwoju”

- Postęp naukowy i technologiczny między innymi w obszarze cyfryzacji przeobrażają gospodarkę światową na naszych oczach. Komunikacja między maszynami, internet rzeczy, wszechobecna automatyzacja i robotyzacja tworzą nową rzeczywistość. Stawiają też poważne wyzwania szczególnie dla edukacji i rynku pracy, ale dają też nowe szanse dla krajów takich jak Polska — zaznaczył Morawiecki.

Polski SentiOne tworzy europejski ChatGPT dla biznesuPolski SentiOne tworzy europejski ChatGPT dla biznesuMonika Świetlińska

Spuentował odcinek stwierdzeniem że to od na samych zależy, jak dużo wolności damy sztucznej inteligencji, bo nie chodzi już o to czy ona będzie czy nie, ale jak bardzo zmieni nasze życie. - Państwo musi pilnować, żeby technologia nie zamieniła naszego życia w tragifarsę, albo w piekło — podsumował.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!