Stalking - zagrożenia w internecie
Stalking we współczesnym świecie dotyczy nie tylko gwiazd i znanych osób. Ofiarą stalkera może stać się dosłownie każdy. Bardzo ważne jest, by w takiej sytuacji powiedzieć głośno, że mamy taki problem i szukać pomocy. Jak każde działanie, przeniosło się ono również do internetu. Cyberstalking może sprawić, że nigdzie nie czujemy się bezpiecznie, nawet we własnym domu.
- Anna Petynia-Kawa
- /
- 1 lutego 2023
Najpopularniejsze formy cyberstalkingu
Cyberstalking to prześladowanie innej osoby w Internecie. Najczęściej działanie to robi się z pomocą mediów społecznościowych, poczty internetowej oraz forów dyskusyjnych. Formą cyberstalkingu może być:
- rozpowszechnianie kłamstw i plotek o prześladowanej osobie,
- podszywanie się pod ofiarę,
- publikowanie oraz rozpowszechnianie kompromitujących zdjęć i filmów z osobą,
- szantaż, który ma na celu wyłudzenie pieniędzy albo innych dóbr od ofiary, który bardzo często połączony jest z groźbą, że oprawca udostępni intymne zdjęcia lub informacje z życia,
- włamania na media społecznościowe i pocztę internetową, których celem jest pozyskanie informacji na temat ofiary, które później wykorzystuje się przeciw niej.
Lista ostrzeżeń przed niebezpiecznymi stronami stale rośnieMikołaj Frączak
Cyberstalker może być bardzo niebezpieczny i działalność online łączyć z nękaniem ofiary w świecie realnym. Pewna młoda japońska piosenkarka przekonała się o tym na własnej skórze. Opublikowała ona na swoim profilu w mediach społecznościowych niewinne selfie. Jeden z obserwujących ją internautów, 26-letni bezrobotny, na podstawie tego zdjęcia namierzył ją i dokonał napaści na tle seksualnym.
W jaki sposób to zrobił? Bardzo mocno powiększył fragment zdjęcia z oczami. W nich odbijała się okolica, w której wykonano fotografię. Następnie zdjęcie porównał ze zdjęciami terenu, które znalazł w Google Maps. W ten sposób z łatwością ustalił miejsce zamieszkania gwiazdy.
"ABC bezpieczeństwa". Pobierz za darmo poradnik od NASKMonika Świetlińska
Doxting jako odmiana cyberstalkingu
Coraz częściej mówi się także o doxtingu. Słowo to powstało z połączenia skrótu słowa documents — docs. Na czym polega takie zachowanie? To cały zestaw różnych działań, których celem jest namierzenie danego użytkownika internetu. Oprawca gromadzi o nim informacje, przykładowo zdjęcia, dokumenty firmowe, służbowe. Bardzo często ich treść kompromituje ofiarę.
Gdy kat stwierdzi, że zgromadził wystarczającą ilość danych, przystępuje do ataku. Jak dotkliwe to działanie? Przytoczę tutaj przykład amerykańskiej kongresmenki. Musiała ona złożyć swój mandat, jak cyberstalker w sieci opublikował jej nagie zdjęcie, na którym widać, jak trzyma w ręku fajkę z marihuaną.
Uważajmy, co publikujemy w internecie oraz jakie prywatne zdjęcia mamy na swoich telefonach oraz innych urządzeniach. Nigdy nie wiemy, kiedy, i w jaki sposób te dane zostaną wykorzystane przeciwko nam.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?