Dlaczego dzieci organizują msze święte w Robloxie?

Archidiecezja Gnieźnieńska, msze święte, pogrzeby, „Artur, przyszykuj kadzidło” i tłumy przyjmujące komunię świętą. Dlaczego dzieci zaczęły organizować msze święte w Robloxie?

  • Damian Jemioło
  • /
  • 1 lutego 2023

Msza święta w Robloxie

Roblox jest grą MMO, która szczególnie popularna zaczęła być w okolicach pandemii koronawirusa. Grają w nią głównie dzieci i nastolatkowie, ale demografia powoli się zmienia i pojawia się tam coraz więcej dorosłych osób. Ostatnio polskie serwery Robloxa zaczęły pękać w szwach od „wiernych”.

Gry na Netflix? Nadal nie dla każdegoGry na Netflix? Nadal nie dla każdegoMikołaj Frączak

Na Discordzie [popularnym komunikatorze tekstowo-głosowym – przypis red.] pojawił się serwer m.in. „Archidiecezja Gnieźnieńska” czy „Archidiecezja Wrocławska”. Ten pierwszy zgromadził ponad 28 tys. użytkowników. Oczywiście nie mają one nic wspólnego z rzeczywistymi archidiecezjami. A są jedynie miejscami, w którym zrzeszają się „wierni”. A raczej użytkownicy Robloxa, którzy odgrywają roleplay. 

Tzn. zwyczajnie bawią się w księży, biskupów itp. Choć część uczestników mszy świętych deklaruje faktycznie głęboką wiarę. Krótkie materiały z mszy pojawiały się już na TikToku, gdzie stały się memem. Zwłaszcza słynne „Artur, przyszykuj kadzidło” wypowiedziane dziecięcym głosem przez jednego z „księży”. 

Jak narodziły się msze święte w Robloxie?

Kościelny roleplay na Robloxie trwa już od 8 lat, ale dopiero teraz stał się szczególnie popularny. I jak podaje dziennikarz cdaction.pl – Stanisław „Wokulski” Falenta, który sam uczestniczył w takiej mszy – początkowymi założeniami faktycznie była ewangelizacja. A wirtualni „księża” musieli przejść kilkumiesięczne „seminarium”.

Obecnie jest to jednak bardziej zabawa. Obecnie nierzadko do mszy czeka się w kolejce, bo serwery wypełnione są po brzegi (tj. 700 osób, co jest limitem dla platformy). Sprawę skomentowało już kilku influencerów, w tym prawdziwi duchowni.

Czym jest Steam Deck i jak działa?Czym jest Steam Deck i jak działa?Michał Górecki

I opinie są dość mieszane. Popularny na TikToku jezuita Paweł Kowalski wskazał, że msza święta w Robloxie nie jest grzechem, a wręcz może być treningiem przed odprawianiem rzeczywistej ceremonii. 

Inne zdanie na ten temat ma jednak znany „Ksiądz z osiedla”, czyli ks. Rafał Głowczyński, który twierdzi, że pewne rzeczy może odprawiać tylko duchowny. A msze w Robloxie uważa za niestosowne. Jednak niezależnie od opinii influencerów czy duchownych – dzieci i tak dalej będą się bawić w roleplay.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!