Kontrola rodzicielska. Co wybrać i jak ją włączyć?

Internet stał się nieodłącznym elementem naszego codziennego życia, oferując nieskończone możliwości nauki, rozrywki i komunikacji. Jednak wraz z korzyściami pojawiają się także zagrożenia, zwłaszcza dla najmłodszych użytkowników. Jak więc skutecznie chronić swoje dzieci przed nieodpowiednimi treściami w sieci?

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 29 maja 2024

Jak chronić dzieci przed szkodliwymi treściami w internecie?

Internet jest nie tylko źródłem rozrywki, ale również wartościowym narzędziem edukacyjnym. Jednak wiele treści dostępnych w sieci może negatywnie wpłynąć na rozwój i wychowanie młodych osób. Rodzice często zastanawiają się, jak mogą skutecznie chronić swoje dzieci przed szkodliwymi materiałami w Internecie. Jednym z najprostszych narzędzi jest funkcja kontroli rodzicielskiej, dostępna w większości rekomendowanych programów antywirusowych.

Oprogramowanie antywirusowe nie tylko chroni przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem, ale również oferuje zaawansowane narzędzia do monitorowania i kontrolowania aktywności dzieci w sieci. Dzięki tym funkcjom rodzice mogą zablokować dostęp do nieodpowiednich treści, śledzić czas spędzany online oraz ustawić limity na korzystanie z różnych aplikacji i stron internetowych.

Jakie antywirusy oferują funkcję kontroli rodzicielskiej?

Inteligentne oprogramowanie antywirusowe może zablokować niepożądane treści lub poinformować rodzica o potencjalnie niebezpiecznych incydentach związanych z aktywnością dziecka w sieci. Funkcję kontroli rodzicielskiej oferują m.in. antywirusy z rodziny Bitdefender.

Aby w pełni wykorzystać funkcje kontroli rodzicielskiej dostępne w oprogramowaniu Bitdefender, wystarczy zastosować się do poniższej instrukcji.  Na początek wybierz jeden z dostępnych pakietów Bitdefender. Następnie przejdź na stronę Bitdefender i załóż konto. Pobierz aplikację odpowiednią do systemu operacyjnego Twojego urządzenia (Windows, macOS, Android lub iOS).

Kolejny krok obejmuje zalogowanie się na utworzone wcześniej konto w konsoli administracyjnej. Wejdź do sekcji "Prywatność" i w polu "Asystent rodzica" kliknij "Konfiguruj". Wybierz zakładkę "Kontrola rodzicielska", a następnie "Moje dzieci" i kliknij "Utwórz profil dziecka". Wprowadź imię dziecka, datę urodzenia, płeć, a opcjonalnie dodaj zdjęcie profilowe. Kliknij "Zapisz".

Ponad połowa polskich rodziców nie dba o cyberbezpieczeństwo swoich dzieciPonad połowa polskich rodziców nie dba o cyberbezpieczeństwo swoich dzieci Monika Świetlińska

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Następnie kliknij "Zainstaluj na nowym urządzeniu". Pojawi się link do pobrania aplikacji, który można skopiować lub wysłać e-mailem. Otwórz link na urządzeniu, które chcesz zabezpieczyć, i zainstaluj oprogramowanie. Jeśli instalujesz aplikację na smartfonie lub tablecie, pamiętaj o zaakceptowaniu wszystkich wymaganych uprawnień. Przypisz urządzenie z zainstalowaną aplikacją do utworzonego wcześniej profilu dziecka.

Czy warto stosować kontrolę rodzicielską na urządzeniach wykorzystywanych przez dzieci?

Ochrona użytkowników Internetu, zwłaszcza najmłodszych internautów przed nieodpowiednimi treściami i zagrożeniami, to jedno z podstawowych wyzwań, z którymi boryka się współczesna sieć. Jednak odgórne tworzenie systemu weryfikacji wieku internautów wydaje się tworzyć więcej problemów związanych z poufnością, bezpieczeństwem danych oraz prywatnością osób korzystających z internetu, niż rozwiązanie, które proponowany projekt przedstawia.

Ponad połowa polskich rodziców nie dba o cyberbezpieczeństwo swoich dzieciPonad połowa polskich rodziców nie dba o cyberbezpieczeństwo swoich dzieciMonika Świetlińska

W tej sytuacji warto skorzystać z już istniejących rozwiązań wspierających bezpieczeństwo dzieci w postaci kontroli rodzicielskiej, znajdującej się m.in. w antywirusach z rodziny Bitdefender. Pozwolą one ochronić dzieci przed niepożądanymi treściami, w tym przed pornografią, a dodatkowo zapewnią stały kontakt bądź możliwość sprawdzenia lokalizacji dziecka w potencjalnie niebezpiecznej sytuacji.

Dzięki tym krokom możesz skutecznie zabezpieczyć urządzenia swoich dzieci przed nieodpowiednimi treściami, zapewniając im bezpieczne korzystanie z Internetu. Choć rządowy projekt weryfikacji wieku budzi kontrowersje, rodzice mają do dyspozycji sprawdzone narzędzia, które mogą pomóc w ochronie młodych użytkowników sieci.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!