Cyberprzestępcy podszywają się pod CBZC. Policja ostrzega!

Policjanci na stronach internetowych swoich jednostek nie udostępniają jakiegokolwiek oprogramowania do diagnostyki systemu operacyjnego. Ale tak wygląda oszustwo skierowane przeciwko CBZC, na które bardzo łatwo się nabrać. Skutkiem kliknięcia w linki może być zainfekowanie komputera, a co za tym idzie oddanie go w ręce hakerów.

  • Monika Świetlińska
  • /
  • 31 stycznia 2023

Nowy typ ataku skierowany w CBZC

Choć Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości funkcjonuje od roku, oszuści już kilkakrotnie wykorzystywali zaufanie obywateli do CBZC, podszywając się pod ten dział policji. 31 stycznia policjanci ponownie alarmują: "jest nowy typ ataku polegający na przesyłaniu wiadomości e-mail rzekomo pochodzącej z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości."

- Treść wiadomości sugeruje pobranie przygotowanego przez CBZC oprogramowania do wykrywania wirusów. Link przesłany w wiadomości prowadzi do fałszywej strony internetowej, gdzie umieszczony jest plik z rozszerzeniem.bat mogący zawierać szkodliwe oprogramowanie — ostrzega zespół prasowy CBZC.

Zwraca też uwagę, że w treści wiadomości przesyłanej przez oszustów występują błędy w pisowni, podany jest nieprawidłowy adres mailowy, ponadto adres strony internetowej poprzedzony jest fałszywą frazą: troadsecow.com.

Policja przestrzega również przed innymi formami oszustw

Nie tak dawno pojawił się inny sposób podszywania się pod Komendanta Głównego Policji oraz wykorzystując wizerunek Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, a także innych jednostek Policji.

- Z treści przesyłanych wiadomości wynika, że wobec osoby, która ją otrzymała toczy się postępowanie w związku z popełnieniem przestępstwa i powinna ona zapoznać się z zarzutami, które opisane są w załączniku. W załącznik należy kliknąć i pobrać go na swoje urządzenie. W rzeczywistości może to być złośliwe oprogramowanie, za pomocą którego internetowi oszuści będą mogli wykraść nasze dane. W celu uwiarygodnienia swojej wiadomości przestępcy podpisują się jako Komendant Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości – Adam Cieślak - podawało kilka dni temu CBZC. 

Nowe przepisy dla polskich firm. Będą musiały stawić czoła hakeromNowe przepisy dla polskich firm. Będą musiały stawić czoła hakeromMonika Świetlińska

Oszuści podszywają się również pod Komendanta Głównego Policji generalnego inspektora Jarosława Szymczyka i wysyłają maile z załącznikiem rozpoznawanym jako dokument w formacie „pdf”. Z treści tych wiadomości wynika, że wobec osoby prowadzone jest postępowanie karne dotyczące przestępstw z kategorii wolności seksualnej i obyczajności. Przestępcy zalecają kontakt mailowy w tej sprawie i ostrzegają przed skierowaniem sprawy prokuratorowi.

Cała korespondencja w rzeczywistości jest próbą oszustwa i zastraszenia nas. Jej celem może być kradzież naszych pieniędzy.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Opisywane maile NIE ZAWIERAJĄ prawdziwych informacji!

Pamiętaj!

Policjanci na stronach internetowych swoich jednostek nie udostępniają jakiegokolwiek oprogramowania do diagnostyki systemu operacyjnego.

- Nasze wskazówki w zakresie używania np. programów antywirusowych mogą dotyczyć jedynie pobierania legalnych, sprawdzonych i oryginalnych programów z oficjalnych domen producentów — zapewniają cyberpolicjanci.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!