Widżety w iOS — co trzeba o nich wiedzieć?

Widżety (widgety) to element, który kojarzą zwłaszcza użytkownicy ekosystemu Androida. Są one jednym z fundamentów tej platformy od czasów jej rynkowego debiutu. Jak na tym tle wypada Apple?

  • Michał Górecki
  • /
  • 14 lipca 2021

Apple iOS: czy bardzo różni się od Androida?

Pod wieloma względami, zdecydowanie. Nie można też zapomnieć o tym, że już założenia obaj wydawcy (Apple oraz Google) zdecydowały się na zupełnie inny model dystrybucji. Android to oprogramowanie otwarte, które bazuje na licencji GPL.

W praktyce oznacza to, że (po spełnieniu kilku wyjątków, jakie Google zawarło w dodatkowych licencjach) każda firma może go dowolnie modyfikować. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zmienić zarówno tak podstawowe funkcjonalności, jak siatkę ekranu czy pulpity wirtualne. Można jednak zmodyfikować też wiele innych, zaawansowanych ustawień.

W tym samym czasie Apple od zawsze stawia na system wręcz hermetycznie zamknięty. Z iOS mogą korzystać tylko osoby, które mają iPhone’y. Oprogramowanie nie zadziała na telefonach innych firm, które zresztą (zgodnie z zapisami zawartymi w licencji) nie mogą go używać. 

Zamknięty ekosystem to jednocześnie atut, ale i sporo kontrowersji. Po stronie atutów można wskazać na bezpieczeństwo, a także promowaną przez firmę prywatność. Kontrowersje? Tu negatywnie wyróżnia się na przykład kwestia konieczności dopasowania się do systemu oraz nieduże możliwości jego personalizacji. Zwłaszcza gdy odniesiemy je do Androida.

Czy w iOS są dostępne widgety?

Tak, jednak pod wieloma względami różnią się one od swoich androidowych odpowiedników. Warto wskazać też na to, że użytkownicy mają do nich dostęp dopiero od 2020 roku. Wcześniej, przez ponad dekadę, była to domena urządzeń działających pod kontrolą Google Android. 

BDO – kto musi się wpisać?BDO – kto musi się wpisać?Michał Górecki

Apple jednak mnie byłoby sobą, gdyby nie wprowadziło tutaj szeregu obostrzeń. Lista aplikacji, które oferują widżety jest każdorazowo autoryzowana przez pracowników firmy. Nie ma też zbyt dużego wyboru w zakresie ich rozmiarów oraz możliwości manipulowania nimi. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Na ten moment nie wiadomo, czy firma z Cupertino zdecyduje się uwolnić widżety i pozwoli użytkownikom modyfikować je w nieco większym stopniu. Póki co — owszem — są one dostępne, jednak mimo wielu ciekawych rozwiązań, jakie oferują, należy stwierdzić, że są dość dalekie od doskonałości.

Co zamiast widżetów w ekosystemie Apple?

Na szczęście użytkownicy nie są skazani tylko i wyłączne na charakterystyczne ikonki. Apple niemal do perfekcji rozwiązało kwestię ekranu startowego, który oferuje wiele świetnych funkcji, które pod wieloma względami uzupełniają się z widżetami.

Kolejną nowością, jaka pojawiła się w iOS 14, jest dedykowany ekran, który dzieli aplikacje według tego, czy są to na przykład gry, oprogramowanie biznesowe, bankowe czy takie, którego zakres można określić mianem mediów społecznościowych.

Użytkownicy mają też do swojej dyspozycji foldery, którymi można zarządzać w bardzo prosty sposób. To kolejne rozwiązanie, które na pewno pomoże nam utrzymać porządek na pulpicie w naszym smartfonie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!