Wspólna ładowarka dla urządzeń elektronicznych

Komisja z zadowoleniem przyjmuje porozumienie polityczne w sprawie wspólnej ładowarki w UE – czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 8 czerwca 2022

Przenośne urządzenia z jedną ładowarką

Komisja z zadowoleniem przyjmuje szybkie tymczasowe porozumienie polityczne osiągnięte dziś rano między Parlamentem Europejskim a państwami członkowskimi UE w sprawie wniosku Komisji w sprawie wspólnego rozwiązania w zakresie ładowania przyjętego we wrześniu 2021 r. Od 2024 r. wszystkie nowe przenośne telefony komórkowe, tablety, aparaty cyfrowe, przenośne gry wideo Konsole, słuchawki, zestawy słuchawkowe, przenośne głośniki, e-czytniki, klawiatury, myszy, przenośne systemy nawigacyjne i douszne będą musiały być wyposażone w port ładowania USB-C. Termin na zakup laptopów to 2026 rok.

Nowe przepisy przyniosą oszczędności

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Wykorzystując siłę jednolitego rynku, te nowe i długo oczekiwane przepisy przyniosą oszczędności w zakresie zasobów i emisji CO2, jednocześnie umożliwiając innowacje technologiczne. Dzisiejsze porozumienie osiągnięte przez współprawodawców potwierdza i rozszerza wniosek Komisji.

Port ładowania i technologia szybkiego ładowania zostaną zharmonizowane

Po pierwsze, wspólnym portem będzie USB-C. Dzięki temu konsumenci będą mogli ładować swoje urządzenia tą samą ładowarką USB-C, niezależnie od marki urządzenia.

Jednocześnie ujednolicenie technologii szybkiego ładowania pomoże zapobiec nieuzasadnionemu ograniczaniu prędkości ładowania przez różnych producentów i zapewni taką samą prędkość ładowania w przypadku korzystania z dowolnej kompatybilnej ładowarki do urządzenia. Zasady te będą teraz miały zastosowanie do szeregu wyżej wymienionych urządzeń elektronicznych. Więcej urządzeń może zostać uwzględnionych w przyszłości po regularnej ocenie rynku przez Komisję.

Nowości od Apple w iOS 16. Jak będzie działał nowy system?Nowości od Apple w iOS 16. Jak będzie działał nowy system?Mikołaj Frączak

Oddzielenie sprzedaż ładowarki i urządzenia

Konsumenci będą mogli kupić nowe urządzenie elektroniczne bez nowej ładowarki. Ograniczy to liczbę zakupionych lub niewykorzystanych niechcianych ładowarek. Uzyskane wyniki i ewentualne rozszerzenie środka na kabel zostaną ocenione w trakcie realizacji.

Lepsze informacje dla konsumentów

Producenci będą musieli dostarczać odpowiednie informacje o wydajności ładowania, w tym informacje o mocy wymaganej przez urządzenie i czy obsługuje ono szybkie ładowanie. Ułatwi to konsumentom sprawdzenie, czy ich dotychczasowe ładowarki spełniają wymagania ich nowego urządzenia, lub pomoże im wybrać kompatybilną ładowarkę.

Wytyczanie drogi dla zharmonizowanych rozwiązań

Ponieważ technologia rozwija się szybko i aby ograniczyć potencjalną przyszłą fragmentację rynku, Komisja oceni różne dostępne technologie pod kątem możliwej przyszłej harmonizacji i zwróci się do Organizacje normalizacyjne, że odpowiednie rozwiązanie zostanie przełożone na normę zharmonizowaną.

Osiągnięte porozumienie gwarantuje również, że wspólne rozwiązania w zakresie ładowarek mogą zostać wdrożone bez opóźnień, zwłaszcza biorąc pod uwagę szeroko dostępne rozwiązania technologiczne i wystarczająco dużo czasu, jaki przemysł już otrzymał na dostosowanie się. W związku z tym ustanawia się okres przejściowy wynoszący 24 miesiące od oficjalnego przyjęcia, aby wspólna ładowarka stała się rzeczywistością dla wszystkich dla wszystkich kategorii produktów objętych zakresem, z wyjątkiem laptopów, które skorzystają z 40 miesięcy.

Sprzedaż telefonów i koszty

W 2020 r. w UE sprzedano około 420 mln telefonów komórkowych i innych przenośnych urządzeń elektronicznych. Jednak z powodu niekompatybilnych ładowarek dostępnych na rynku ponad jedna trzecia konsumentów zgłasza problemy, wydając około 2,4 miliarda euro rocznie na dodatkowe samodzielne ładowarki. Jednocześnie zużyte i nieużywane ładowarki przyczyniają się co roku do około 11 000 ton e-odpadów.

Komisja wspiera wspólne rozwiązanie do ładowania telefonów komórkowych i podobnych urządzeń elektronicznych od 2009 r. Chociaż lata współpracy z przemysłem na zasadzie dobrowolności pomogły zmniejszyć liczbę rodzajów ładowarek do telefonów komórkowych z 30 do 3 w ciągu ostatniej dekady, podejście to nie pozwala na osiągnięcie pełnej harmonizacji.

Źródło: Komisja Europejska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!