Zabezpieczenie dowodu osobistego. Jak zweryfikować autentyczność dowodu?

Dowód osobisty jest podstawowym dokumentem potwierdzającym tożsamość osoby. W marcu 2015 wprowadzono jego nowy wygląd. Jak sprawdzić, czy dowód osobisty jest autentyczny?

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 1 marca 2021

Zabezpieczenie dowodu osobistego ma utrudnić jego sfałszowanie. Dowód osobisty ma wiele zabezpieczeń. Żeby sprawdzić, czy jest on autentyczny, trzeba zwrócić uwagę na konkretne zabezpieczenia dowodu osobistego

Dane osobowe w dowodzie osobistym

Podstawowym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę jest zdjęcie osoby widniejącej na dokumencie, a także jej dane osobowe. Naszą podejrzliwość powinien wzbudzić fakt, że te dwie dane są przebarwione. Muszą być bardzo wyraźne i czytelne. Duże zdjęcie posiadacza jest umieszczone na przedniej stronie dowodu. Oprócz tego mamy też mniejsze zdjęcie w dolnym rogu i na drugiej stronie dowodu.

Dowód osobisty „pod światło”

Dowód osobisty posiada zabezpieczenie w formie owalnego pola z naniesionymi elementami graficznymi. Znajdziemy je na przedniej stronie. Z tyłu dowodu osobistego, mamy podobne pole z nadrukiem. Gdy popatrzymy na to miejsce pod światło, zobaczymy na nim litery RP. Jest to zabezpieczenie nazywane „recto-verso”.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Analiza dowodu pod kątami

Druga strona dowodu osobistego wyposażona jest w kontur mapy Polski z literami RP. Wykonano go specjalną farbą, która zmienia kolory w zależności od tego pod jakim katem spoglądamy na dowód osobisty, a także w zależności od tego jakie jest oświetlenie dowodu.

Mało tego. Na przodzie, na dole fotografii, znajduje się hologram o okrągłym kształcie. Również on zmienia barwę zależnie od tego pod jakim kątem pada na niego światło. Dodatkowo hologram zawiera też litery RP.

Warto pamiętać, że elementy, które zmieniają swój kolor w zależności od kąta padania światła znajdują się w dolnym prawym rogu dowodu osobistego. W tym miejscu mamy małe okienko, w którym naprzemiennie widzimy zdjęcie posiadacza dowodu, a także datę ważności dowodu osobistego.

Autentyczność dokumentu

Sprawdzając autentyczność dowodu osobistego, warto pamiętać o tym by go dotknąć. Dokument nie jest idealnie płaski. Ma wiele zabezpieczeń, które są wyczuwalne pod palcami. Jednym z nich jest zabezpieczenie wypukłe, które znajduje się przy nazwisku osoby. Na podobnej zasadzie zabezpieczona jest część dowodu osobistego, na której znajduje się data urodzenia.

Dodatkowo na przedniej stronie dowodu, znajdują się litery DO (dowód osobisty) wpisane systemem Braille’a.

Czy dowód osobisty jest prawdziwy. Jak to sprawdzić?

Autentyczność dokumentu warto też sprawdzić przy użyciu lupy. Pod napisem „Dowód osobisty” znajdują się mikrodruki. Malutkimi literami naniesiona w ten sposób napis RzeczpospolitaPolska.

Dowód osobisty w ultrafiolecie

Dokument zabezpieczony jest też elementami graficznymi widocznymi tylko w świetle ultrafioletowym. Jeśli dowód jest autentyczny, to takie akcenty graficzne znajdziemy po obu stronach dokumentu.

Na podstawie pwpw.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!