Założyciel znanej giełdy kryptowalut aresztowany na Bahamach

Sam Bankman-Fried, założyciel giełdy kryptowalut FTX, która ogłosiła upadłość, został aresztowany na Bahamach.

  • Michał Górecki
  • /
  • 14 grudnia 2022

Samuela Bankmana-Frieda aresztowano  na wniosek rządu USA. Amerykański serwis CNBC wskazuje, że byłemu miliarderowi grozi teraz ekstradycja do USA. Sam Bankman-Fried został aresztowany w poniedziałek — dzień przed tym, jak miał zeznawać przed Kongresem USA w sprawie upadku giełdy kryptowalut FTX.

Giełda kryptowalut

Chiński Binance – największa na świecie giełda kryptowalut wskazywał, że giełda FTX (trzecia co do wielkości na świecie) założona przez Sama Bankmana-Frieda może mieć problemy z płynnością. Sam szef Binance informował, że wyprzedaje z tego powodu zgromadzone aktywa FTX. To doprowadziło do zbicia ceny kryptowalut, co w efekcie spowodowało, że FTX rozpoczęło proces upadłości. Szybko okazało się, że FTX nie jest tak transparentna i godna zaufania jak mogłoby się wydawać. Na jaw wyszło, że Samuel Bankman-Fried przeniósł środki klientów bez ich wiedzy do funduszu Alameda Research, a także spekulował tzw. tokenami emitowanymi przez FTX. Mówiąc wprost: działania szefa giełdy FTX wskazywały na to, że może to być piramida finansowa.

Upadek giełdy kryptowalut

Amerykański odpowiednik Komisji Nadzoru Finansowego, Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), a także bahamska policja i organy regulacyjne zaczęły przyglądać się giełdzie FTX. Skąd Bahamy? Bo właśnie tak giełda była zarejestrowana. — Bahamy będą kontynuować własne dochodzenia regulacyjne i karne w sprawie upadku FTX, przy ciągłej współpracy swoich organów ścigania i partnerów regulacyjnych w Stanach Zjednoczonych i innych krajach – mówił premier Bahamów Philip Davis cytowany przez CNBC.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!