FBI ostrzega przed północnokoreańskimi hakerami

Grupa północnokoreańskich hakerów ukradła kryptowaluty o łącznej wartości 40 mln dolarów. FBI przestrzega przed cyberpstrzestępcami. 

  • Damian Jemioło
  • /
  • 31 sierpnia 2023

Północnokoreańscy hakerzy kradną

Północnokoreańskie grupy cyberprzestępcze stanowią poważne zagrożenie dla kryptowalutowego świata. FBI wydało ostrzeżenie w związku z próbami skradzionych kryptowalut o łącznej wartości przekraczającej 40 mln dolarów.

Korea Północna wykorzystuje cyberprzestępczość do finansowania szpiegowaniaKorea Północna wykorzystuje cyberprzestępczość do finansowania szpiegowania Damian Jemioło

FBI zidentyfikowało aktywność grup cyberprzestępczych, działających w obszarze blockchain, jako TraderTraitor lub Jade Sleet. Te ugrupowania związane z Koreą Północną są znane ze swoich prób ataków na giełdy blockchain oraz kradzieży kryptowalut w celu generowania nielegalnych zysków dla swojego kraju, który jest objęty sankcjami międzynarodowymi.

W ciągu zaledwie 24 godzinach TraderTraitor przeniósł około 1580 bitcoinów (ok. 170 006 963,52 zł) skradzionych z różnych portfeli kryptowalutowych. Jednak to nie pierwszy raz, kiedy Korea Północna charakteryzuje się cyberprzestępczością. W przeszłości TraderTraitor przeprowadził ataki na różne giełdy kryptowalut, kradnąc cyfrowej waluty o łącznej wartości setek milionów dolarów.

200 mln dolarów trafia do cyberprzestępców

Badania pokazują, że tylko w 2023 r. północnokoreańscy hakerzy ukradli około 200 mln dolarów w kryptowalutach. Ich metody obejmują ataki na różnego rodzaju platformy kryptograficzne, w tym na giełdy i portfele cyfrowe.

Podczas gdy działania tych ugrupowań są szeroko znane w światowym środowisku cyberbezpieczeństwa, ekspert z firmy TRM Labs, specjalizującej się w technologii blockchain, oszacował, że od 2018 r. północnokoreańscy hakerzy ukradli ponad 2 mld dolarów w kryptowalutach w ramach 30 różnych cyberataków.

FBI apeluje do sektora prywatnego o zachowanie czujności i ostrożność w przeprowadzaniu transakcji związanych z podejrzanymi adresami. Wskazuje się, że konieczne jest dokładne badanie danych blockchain związanych z tymi adresami, aby unikać transakcji bezpośrednio z tych źródeł.

Wyciekły informacje, że Rosja i Chiny współpracują przy tworzeniu propagandyWyciekły informacje, że Rosja i Chiny współpracują przy tworzeniu propagandyMonika Świetlińska

W miarę jak północnokoreańscy hakerzy kontynuują swoje próby ataków na kryptowaluty, światowy rynek kryptograficzny staje w obliczu coraz większych wyzwań. Skala tych działań i ich rosnący wpływ na gospodarkę cyfrową wymagają zwiększonej współpracy międzynarodowej oraz ciągłego doskonalenia mechanizmów zabezpieczeń, aby chronić przedsiębiorstwa i inwestorów przed stratami finansowymi.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!