W tym kraju za inwestycję w Bitcoina grozi więzienie

Kuwejt zakazuje Bitcoina. To kolejny kraj Bliskiego Wschodu, który wprowadza restrykcyjną politykę dotyczącą tej kryptowaluty.

  • Damian Jemioło
  • /
  • 31 lipca 2023

Kuwejt zakazuje Bitcoina

Kolejny kraj z Bliskiego Wschodu wprowadził zakaz inwestowania w kryptowaluty. Tym razem jest to Kuwejt, który całkowicie zabrania inwestycji, wydobywania oraz używania kryptowalut do płatności. Władze wprowadziły te restrykcje w odpowiedzi na zalecenia FATF, globalnego organu nadzorczego ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy.

Portfel kryptowalut – jak założyć i który wybrać?Portfel kryptowalut – jak założyć i który wybrać?Rafał Stępniewski

Użytkownicy kryptowalut w Kuwejcie narażeni są na kary finansowe i pozbawienie wolności, ponieważ zakaz wprowadzony przez rząd obejmuje regulacje dotyczące prania pieniędzy i finansowania terroryzmu.

To nie pierwszy przypadek ograniczenia lub zakazu handlu kryptowalutami w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Wcześniej podobne działania podjęły już kraje takie jak Algieria, Arabia Saudyjska, Egipt, Iran, Irak, Jordania, Tunezja, Turcja oraz Maroko.

Francuz skazany w Maroko przez Bitcoina

Przykładem surowego traktowania osób używających kryptowalut w jednym z tych krajów jest sprawa 21-letniego obywatela Francji. Thomas Clausi został skazany na 18 miesięcy więzienia i 3,4 mln euro grzywny w Maroku za używanie bitcoinów w celu zakupu samochodu Ferrari. 

Jednak nie wszystkie kraje z Bliskiego Wschodu mają takie podejście. Bahrajn i Zjednoczone Emiraty Arabskie skupiają się na rozwoju rynków wirtualnych aktywów i zachęcają do tego typu inwestycji, oferując dotacje i zwolnienia podatkowe. Emirat Dubaj jest szczególnie aktywny w promowaniu branży kryptowalut, ale jednocześnie znane jest także jako miejsce, gdzie działają oszuści związani z kryptowalutami.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Salwador przyjazny Bitcoinowi

Dla kontrastu jednym z najbardziej przyjaznych krajów dla Bitcoina jest Salwador. To środkowoamerykańskie państwo zalegalizowało nawet kryptowalutę jako dodatkową walutę używaną obok dolara amerykańskiego. Obywatele Salwadoru mogą płacić Bitcoinem praktycznie wszędzie. Istnieje nawet dedykowana, rządowa aplikacja, która jest portfelem dla Bitcoina.

Jak sprzedać bitcoin za euro? Poznaj najpopularniejsze metody!Jak sprzedać bitcoin za euro? Poznaj najpopularniejsze metody!Rafał Stępniewski

Prezydent Salwadoru – Nayib Bukele chce nawet stworzyć utopijne Bitcoin City, które miałoby przyciągnąć inwestorów zza granicy. Jednak komentatorzy polityczni uważają to za mrzonki i demagogię. 

Mimo to popularność Bukelego zdaje się nie słabnąć.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!