Dwuskładnikowe logowanie do Profilu Zaufanego

Z Profilu Zaufanego korzysta już ponad 16 mln Polaków. Dodatkowe zabezpieczenia dadzą pewność, że nikt niepowołany nie ma dostępu do naszych danych. — Dzięki najnowszej aktualizacji dwustopniowe uwierzytelnianie przy logowaniu do Profilu Zaufanego stało się standardem. Nie musimy robić żadnej aktualizacji. Program sam wymusi uwierzytelnianie dwuskładnikowe – wyjaśnia minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 1 sierpnia 2023

Nowa aktualizacja 

W najnowszej aktualizacji automatycznie podnieśliśmy poziom uwierzytelniania i weryfikacji dla wszystkich użytkowników logujących się bezpośrednio do Profilu Zaufanego, nie trzeba więc dokonywać żadnej konfiguracji.

Wprowadziliśmy dodatkowe zabezpieczenia przed botami w formacie CAPTCHA – już na etapie zakładania Profilu Zaufanego, podczas wypełnienia formularza, którego tożsamość należy potwierdzać e-Dowodem lub podczas wizyty w urzędzie. Pracujemy nad tym, by podobne rozwiązanie mogło zostać zastosowane podczas zakładania Profilu Zaufanego w trakcie wideorozmowy.

Zachęcamy również do aktywacji nowej metody autoryzacji Profilu Zaufanego, zmieniając SMS-y na powiadomienia PUSH w aplikacji mObywatel. — Wystarczy otworzyć powiadomienie w telefonie i nacisnąć „Potwierdź”. Usługa działa w podobny sposób, jak w przypadku potwierdzania przelewów bankowych –  wyjaśnia Michał Kalinowski, pełnomocnik Ministra Cyfryzacji ds. aplikacji mObywatel.

Czym jest Profil Zaufany?

Profil Zaufany jest środkiem identyfikacji elektronicznej. To bezpłatne narzędzie, dzięki któremu możesz potwierdzać swoją tożsamość w internecie. Jest tak zabezpieczone, aby nikt — poza jego właścicielem — nie mógł go użyć. Każda osoba posiadająca profil zaufany i używająca go w usłudze internetowej podmiotu publicznego, jest wiarygodna.

7(16) 2023 SECURITY MAGAZINE7(16) 2023 SECURITY MAGAZINEMonika Świetlińska

Posiadanie Profilu Zaufanego pozwala na logowanie się do systemów informatycznych administracji publicznej, takich jak: Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS), Internetowe Konto Pacjenta (IKP), e-Urząd Skarbowy itd.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Umożliwia też elektroniczne podpisywanie dokumentów, takich jak: podanie, wniosek, odwołanie czy skargę bez konieczności drukowania dokumentu, jego ręcznego podpisywania i skanowania. Podpis elektroniczny ma taką samą wagę jak podpis odręczny.

Jak założyć Profil Zaufany?

Profil Zaufany może założyć każdy, kto posiada numer PESEL. Wystarczy być posiadaczem internetowego konta bankowego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Konto bankowe wykorzystuje się do szybkiego i bezpiecznego zakładania i potwierdzania profilu zaufanego. Chodzi o to, że twoje dane w banku są wiarygodne (zostały uwierzytelnione podczas zakładania konta). Dlatego nie musisz już potwierdzać ich osobiście w urzędzie.

Profil zaufany wykorzystuje do identyfikacji tylko podstawowe informacje: imię (imiona), nazwisko oraz numer PESEL. Za pomocą konta bankowego złożysz profil zaufany od ręki, bez wychodzenia z domu. Profil Zaufany możesz także potwierdzić na pomocą konta w systemie Envelo Poczty Polskiej.

Zgubiłeś smartfon z aplikacją mObywatel? Sprawdź, co zrobićZgubiłeś smartfon z aplikacją mObywatel? Sprawdź, co zrobićAnna Petynia-Kawa

Jeżeli masz kwalifikowany podpis elektroniczny, możesz go użyć do założenia profilu zaufanego. Dzięki temu profil zaufany założysz od ręki, bez wychodzenia z domu — wystarczy, że podpiszesz wniosek o potwierdzanie profilu zaufanego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!