Cyfryzacja Polski. Jak technologie teleinformatyczne kształtują współczesny świat?
Świat nieustannie ewoluuje pod wpływem technologii teleinformatycznych, które stają się niezawodnym, elastycznym i skutecznym narzędziem rozpowszechniania informacji. Dostęp do wiedzy staje się tańszy i bardziej powszechny, a nowe zawody i możliwości zyskują na popularności, dając ludziom na całym świecie szansę na poprawę swojej pozycji zawodowej.
- Monika Świetlińska
- /
- 1 sierpnia 2023
Dzień Światowej Sieci Internetowej a cyfryzacja polskiego społeczeństwa
Technologie teleinformatyczne stały się bodźcem do zmian społeczno-gospodarczych, tworząc nowe perspektywy i zapoczątkowując nową erę dla pracowników. Robotyzacja, sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe i powiązane technologie mają znaczący wpływ na kształtowanie naszej pracy.
Dwuskładnikowe logowanie do Profilu ZaufanegoJoanna Gościńska
Dzień Światowej Sieci Internetowej to doskonała okazja do sprawdzenia, jak postępuje cyfryzacja polskiego społeczeństwa. W 2022 r. dostęp do Internetu w domu posiadało 93,3% gospodarstw domowych, co stanowi wzrost o 0,9 p. proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.
Dostęp do danych na temat społeczeństwa informacyjnego
Poziom dostępu do Internetu w domach jest zróżnicowany w zależności od typu gospodarstwa, stopnia urbanizacji, miejsca zamieszkania oraz regionu. W 2022 r. odsetek przedsiębiorstw mających szerokopasmowy dostęp do Internetu przekraczał 98%, przy czym wszystkie badane duże podmioty (o liczbie pracujących 250 osób i więcej) posiadały dostęp do sieci.
Dane na temat społeczeństwa informacyjnego są dostępne w Dziedzinowych Bazach Wiedzy (dbw.stat.gov.pl), Banku Danych Lokalnych (bdl.stat.gov.pl) oraz na infografikach dostępnych na stronie stat.gov.pl. Zachęcamy również do zapoznania się z publikacjami na temat społeczeństwa informacyjnego w Polsce oraz korzystania z Internetu.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Zróżnicowanie dostępu do Internetu w Polsce jest widoczne nie tylko na poziomie gospodarstw domowych, ale także w kontekście regionalnym. W miastach dostęp do Internetu jest nieco wyższy niż na wsi, a Polska centralna wyprzedza zachodnią i wschodnią część kraju. W przedsiębiorstwach najwyższy wskaźnik dostępu do Internetu odnotowano w województwie opolskim (100%), a najniższy – w łódzkim (97,0%).
Technologie teleinformatyczne a nowe zawody
Rozwój technologii teleinformatycznych nie tylko zwiększa dostęp do informacji, ale także tworzy nowe możliwości zawodowe. Coraz więcej osób na całym świecie ma możliwość poprawy swojej pozycji zawodowej dzięki umiejętnościom związanym z technologiami informacyjnymi.
Uzyskanie certyfikatu ISO 27001: Jak przejść pomyślnie przez audyt?Damian Jemioło
Robotyzacja, sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe otwierają nowe perspektywy dla pracowników w różnych sektorach.
Zasoby informacyjne na temat społeczeństwa cyfrowego
Dla tych, którzy chcą zgłębić temat społeczeństwa informacyjnego, dostępne są liczne zasoby. Dziedzinowe Bazy Wiedzy i Bank Danych Lokalnych zawierają szeroki zakres danych na ten temat, a infografiki dostępne na stronie stat.gov.pl wizualizują kluczowe informacje. Publikacje takie jak "Społeczeństwo informacyjne w Polsce w 2022 roku" i "Jak korzystamy z Internetu? 2022" dostarczają szczegółowych analiz i wniosków.
Cyfryzacja Polski postępuje szybko, a technologie teleinformatyczne mają coraz większy wpływ na nasze społeczeństwo i gospodarkę. Dostęp do Internetu staje się coraz bardziej powszechny, a nowe technologie otwierają nowe możliwości zawodowe. Dzień Światowej Sieci Internetowej to doskonała okazja, aby zastanowić się nad tym, jak te zmiany wpływają na nasze życie.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?