Zgubiłeś smartfon z aplikacją mObywatel? Sprawdź, co zrobić

Aplikacja mObywatel to bardzo wygodne rozwiązanie. Dzięki niej możemy zapomnieć o stałym noszeniu przy sobie dokumentów. Z drugiej strony, to także zagrożenie. Szczególnie, jeśli zgubimy smartfon z zainstalowaną aplikacją. Sprawdź, co robić w takiej sytuacji!

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 26 lipca 2023

Wielofunkcyjne smartfony — pomoc w codzienności 

Obecnie smartfon nie jest już dla nas jedynie tradycyjnym telefonem, z którego możemy zadzwonić do bliskich lub wysłać SMS. To centrum rozrywki i miniaturowy komputer, który mieści się w naszej kieszeni. W dzisiejszych czasach posiadanie smartfona to rzecz niemal niezbędna, bo pełnią one praktyczne funkcje we wszystkich dziedzinach życia — umożliwiają zakupy online i offline, działają jako karty płatnicze, umożliwiają załatwianie spraw finansowych poprzez bankowość mobilną, a teraz nawet służą jako ważny dokument tożsamości dzięki aplikacji mObywatel.

7(16) 2023 SECURITY MAGAZINE7(16) 2023 SECURITY MAGAZINEMonika Świetlińska

Obawiając się utraty smartfona, powinniśmy traktować to ryzyko jako realne, ponieważ w przypadku, gdy urządzenie wpadnie w nieodpowiednie ręce, może nas to wpędzić w ogromne kłopoty. Co powinniśmy więc zrobić w takiej sytuacji?

Zagubiony smartfon z aplikacją mObywatel. Co robić? 

mDowód w nowej aplikacji mObywatel ma teraz praktycznie taką samą ważność jak tradycyjny plastikowy dowód tożsamości, z wyjątkiem kilku sytuacji, takich jak załatwianie spraw w banku przed 1 września oraz wyrabianie kolejnego dowodu. Możemy użyć go do zarejestrowania nowej karty SIM w punkcie, zawarcia umów u operatorów telekomunikacyjnych oraz potwierdzenia naszej tożsamości w urzędach, u notariusza i w sądzie. Warto zadbać o to, aby takie dane nie trafiły w niepowołane ręce.

Według informacji z Rzeczpospolitej, jeśli nasz smartfon z aplikacją mObywatel zostanie skradziony, powinniśmy niezwłocznie udać się na komisariat policji i zgłosić ten fakt. W tym celu musimy znać i podać funkcjonariuszowi numer IMEI urządzenia. To pozwoli nam otrzymać specjalne zaświadczenie, które może być przydatne do udowodnienia, że rzeczywiście utraciliśmy telefon. 

Cyfrowe potwierdzenie tożsamości tak samo ważne jak tradycyjneCyfrowe potwierdzenie tożsamości tak samo ważne jak tradycyjne Monika Świetlińska

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Drugim aspektem o który warto zadbać, jest blokada karty SIM. Dokonamy jej w prosty sposób — dzwoniąc na infolinię naszego operatora. Kolejnym istotnym krokiem jest złożenie podania o wydanie duplikatu karty SIM. Warto również u operatora zablokować numer IMEI zgubionego smartfona.

Jak zablokować mDowód? 

Ostatnim krokiem, jaki należy wykonać, jest blokada mDowodu. W tym celu należy zadzwonić na specjalną infolinię, pod numer 42 2535474. Tam sprawnie zablokujemy dostęp do dokumentu mDowód w aplikacji mObywatel 2.0. To powinno być wystarczającym zabezpieczeniem. 

Pamiętaj, że jeśli na smartfonie posiadasz aplikacje bankowe, musisz zadzwonić na infolinię swojego banku i zablokować karty płatnicze.

Warto również zwrócić uwagę na funkcje naszego smartfona. Niektóre z nich pozwalają na płatności, nawet przy zablokowanym ekranie, jeśli aktywowano funkcję "NFC wymaga odblokowania urządzenia" lub podobną. W celu zwiększenia bezpieczeństwa, warto wykorzystać weryfikację przy pomocy odcisku palca lub skanu przestrzennego twarzy, jeśli jest to dostępne na naszym urządzeniu.

mObywatel — dokumenty w smartfonie 

mObywatel to polska aplikacja mobilna stworzona przez Ministerstwo Cyfryzacji, która służy jako elektroniczny dokument tożsamości. Dzięki mObywatelowi użytkownicy mają możliwość korzystania z różnych e-usług oraz wygodnego potwierdzania swojej tożsamości w wielu instytucjach i placówkach publicznych.

Aplikację Obywatel ma już 9 mln osób!Aplikację Obywatel ma już 9 mln osób! Anna Malinowska

Główne funkcje nowoczesnej aplikacji mObywatela to:

  • mDowód — cyfrowa wersja dokumentu tożsamości, którą można używać w wielu sytuacjach jako ważny dokument potwierdzający tożsamość.
  • E-usługi - aplikacja umożliwia korzystanie z różnych usług publicznych elektronicznie, takich jak wnioskowanie o dokumenty czy świadczenia, sprawdzanie danych w bazach publicznych itp.
  • Bezpieczeństwo - mObywatel zapewnia odpowiednie zabezpieczenia, takie jak weryfikacja biometryczna, aby chronić dane użytkownika.

Aplikację można pobrać i zainstalować na smartfonie, a korzystanie z niej wymaga zarejestrowania konta i potwierdzenia tożsamości użytkownika. Dzięki mObywatelowi, obywatele mają dostęp do różnych usług publicznych w formie cyfrowej, co ma na celu ułatwienie i usprawnienie wielu codziennych działań.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!