Firma Bezpieczna Cyfrowo. Nowy rządowy program dla polskich przedsiębiorców
Rozwój kompetencji cyfrowych wśród polskich przedsiębiorców, podniesienie poziomu ochrony sieciowej w sektorze MŚP i stabilności obrotu gospodarczego w kraju, a także upowszechnienie i wdrożenie nowego standardu cyberbezpieczeństwa w firmach – to tylko niektóre korzyści programu Firma Bezpieczna Cyfrowo. Właśnie ruszył jego pilotaż.
- Joanna Gościńska
- /
- 26 lipca 2023
Pilotaż programu Firma Bezpieczna Cyfrowo
W obliczu rosnącej liczby cyberataków bezpieczeństwo cyfrowe staje się coraz większym wyzwaniem dla przedsiębiorstw, dlatego Ministerstwo Rozwoju i Technologii, we współpracy z NASK i Ministerstwem Cyfryzacji, uruchamia pilotaż dla programu Firma Bezpieczna Cyfrowo.
- Uruchomienie programu to ważny krok w kierunku zwiększenia świadomości i ochrony przedsiębiorstw w obszarze cyberbezpieczeństwa. Chcemy pomóc polskim przedsiębiorcom w budowaniu silnych fundamentów cyfrowej ochrony, tak, aby mogli działać w bezpiecznym środowisku i skutecznie odpowiadać na zagrożenia związane z cyberprzestępczością — powiedział minister Waldemar Buda.
7(16) 2023 SECURITY MAGAZINEMonika Świetlińska
- Jestem przekonana, że dzięki programowi Firma Bezpieczna Cyfrowo podniesiemy świadomość przedsiębiorców i umocnimy ochronę przed rosnącymi zagrożeniami w cyberprzestrzeni, W ten sposób zabezpieczymy przedsiębiorstwa przed potencjalnymi stratami i utratą zaufania klientów – dodaje wiceminister Olga Semeniuk-Patkowska.
Cele programu Firma Bezpieczna Cyfrowo
• Rozwój kompetencji cyfrowych wśród polskich przedsiębiorców, ze szczególnym uwzględnieniem cyberbezpieczeństwa. • Podniesienie poziomu bezpieczeństwa MŚP oraz stabilności obrotu gospodarczego w Polsce. • Upowszechnienie i wdrożenie nowego standardu cyberbezpieczeństwa w firmach.Program Firma Bezpieczna Cyfrowo To program certyfikacji w obszarze cyberbezpieczeństwa skierowany do małych i średnich przedsiębiorstw.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
3 etapy programu: • Diagnoza – weryfikacja stanu cyberbezpieczeństwa i umiejętności cyfrowych firmy poprzez ankietę. • Edukacja na temat bezpieczeństwa cyfrowego i usług cyfrowych – ocena dobrych i słabszych stron firmy i opis zadań do wykonania w formie spersonalizowanego poradnika. • Doskonalenie – na podstawie zadań opisanych w poradniku przedsiębiorca dokonuje zmian i wprowadza zabezpieczenia w swojej firmie.
Jak wziąć udział w pilotażu?
Przedsiębiorca, po wprowadzeniu niezbędnych zmian, zgłasza gotowość do certyfikacji do Jednostki Certyfikującej NASK. Firma uzyskuje certyfikat Firmy Bezpiecznej Cyfrowo i prawo publicznego posługiwania się odpowiednim oznaczeniem.
Samorządy są szczególnie narażone na cyberatakiDamian Jemioło
Chcesz wziąć udział w pilotażu? Wejdź na stronę https://firmabezpiecznacyfrowo.pl/diagnoza/ i wypełnij ankietę diagnozy.
Co zyskasz dzięki programowi? • Lepiej zabezpieczysz przedsiębiorstwo przed cyberzagrożeniami i atakami z internetu. • Zweryfikujesz, czy w firmie stosowane są podstawowe zasady cyberbezpieczeństwa. • Wprowadzisz bezpieczne hasła i niezbędne rejestry sprzętu i oprogramowania. • Dowiesz się więcej o bezpiecznym korzystaniu z usług chmurowych. • Zadbasz o firmowe usługi elektroniczne – zwiększysz ochronę przed spamem i próbami wyłudzenia. • Dowiesz się, jak korzystać prawidłowo ze środków identyfikacji elektronicznej, np. profilu zaufanemu i aplikacji mObywatel. • Poznasz szerzej e-usługi administracji publicznej. • Uzyskasz Certyfikat Firmy Bezpiecznej Cyfrowo.
Więcej informacji o programie znajdziesz na stronie https://firmabezpiecznacyfrowo.pl/organizatorzy.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?