Firma Bezpieczna Cyfrowo. Nowy rządowy program dla polskich przedsiębiorców

Rozwój kompetencji cyfrowych wśród polskich przedsiębiorców, podniesienie poziomu ochrony sieciowej w sektorze MŚP i stabilności obrotu gospodarczego w kraju, a także upowszechnienie i wdrożenie nowego standardu cyberbezpieczeństwa w firmach – to tylko niektóre korzyści programu Firma Bezpieczna Cyfrowo. Właśnie ruszył jego pilotaż.

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 26 lipca 2023

Pilotaż programu Firma Bezpieczna Cyfrowo

W obliczu rosnącej liczby cyberataków bezpieczeństwo cyfrowe staje się coraz większym wyzwaniem dla przedsiębiorstw, dlatego Ministerstwo Rozwoju i Technologii, we współpracy z NASK i Ministerstwem Cyfryzacji, uruchamia pilotaż dla programu Firma Bezpieczna Cyfrowo. 

- Uruchomienie programu to ważny krok w kierunku zwiększenia świadomości i ochrony przedsiębiorstw w obszarze cyberbezpieczeństwa. Chcemy pomóc polskim przedsiębiorcom w budowaniu silnych fundamentów cyfrowej ochrony, tak, aby mogli działać w bezpiecznym środowisku i skutecznie odpowiadać na zagrożenia związane z cyberprzestępczością — powiedział  minister Waldemar Buda.

7(16) 2023 SECURITY MAGAZINE7(16) 2023 SECURITY MAGAZINEMonika Świetlińska

- Jestem przekonana, że dzięki programowi Firma Bezpieczna Cyfrowo podniesiemy świadomość przedsiębiorców i umocnimy ochronę przed rosnącymi zagrożeniami w cyberprzestrzeni, W ten sposób zabezpieczymy przedsiębiorstwa przed potencjalnymi stratami i utratą zaufania klientów – dodaje wiceminister Olga Semeniuk-Patkowska.

Cele programu Firma Bezpieczna Cyfrowo

•    Rozwój kompetencji cyfrowych wśród polskich przedsiębiorców, ze szczególnym uwzględnieniem cyberbezpieczeństwa. •    Podniesienie poziomu bezpieczeństwa MŚP oraz stabilności obrotu gospodarczego w Polsce. •    Upowszechnienie i wdrożenie nowego standardu cyberbezpieczeństwa w firmach.

Program Firma Bezpieczna Cyfrowo To program certyfikacji w obszarze cyberbezpieczeństwa skierowany do małych i średnich przedsiębiorstw.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

3 etapy programu: •    Diagnoza – weryfikacja stanu cyberbezpieczeństwa i umiejętności cyfrowych firmy poprzez ankietę. •    Edukacja na temat bezpieczeństwa cyfrowego i usług cyfrowych – ocena dobrych i słabszych stron firmy i opis zadań do wykonania w formie spersonalizowanego poradnika. •    Doskonalenie – na podstawie zadań opisanych w poradniku przedsiębiorca dokonuje zmian i wprowadza zabezpieczenia w swojej firmie. 

Jak wziąć udział w pilotażu?

Przedsiębiorca, po wprowadzeniu niezbędnych zmian, zgłasza gotowość do certyfikacji do Jednostki Certyfikującej NASK. Firma uzyskuje certyfikat Firmy Bezpiecznej Cyfrowo i prawo publicznego posługiwania się odpowiednim oznaczeniem.

Samorządy są szczególnie narażone na cyberatakiSamorządy są szczególnie narażone na cyberatakiDamian Jemioło

Chcesz wziąć udział w pilotażu? Wejdź na stronę https://firmabezpiecznacyfrowo.pl/diagnoza/ i wypełnij ankietę diagnozy.

Co zyskasz dzięki programowi? •    Lepiej zabezpieczysz przedsiębiorstwo przed cyberzagrożeniami i atakami z internetu. •    Zweryfikujesz, czy w firmie stosowane są podstawowe zasady cyberbezpieczeństwa. •    Wprowadzisz bezpieczne hasła i niezbędne rejestry sprzętu i oprogramowania. •    Dowiesz się więcej o bezpiecznym korzystaniu z usług chmurowych. •    Zadbasz o firmowe usługi elektroniczne – zwiększysz ochronę przed spamem i próbami wyłudzenia. •    Dowiesz się, jak korzystać prawidłowo ze środków identyfikacji elektronicznej, np. profilu zaufanemu i aplikacji mObywatel. •    Poznasz szerzej e-usługi administracji publicznej. •    Uzyskasz Certyfikat Firmy Bezpiecznej Cyfrowo.

Więcej informacji o programie znajdziesz na stronie https://firmabezpiecznacyfrowo.pl/organizatorzy.    

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!