Samorządy są szczególnie narażone na cyberataki

Samorządy i lokalne władze są równie często wystawione na ataki cyberprzestępców, co prywatne organizacje czy rządy. Dlaczego tak jest?

  • Damian Jemioło
  • /
  • 25 lipca 2023

Atak na lokalne władze

Dobrym przykładem cyberataków na samorządy jest to, co wydarzyło się na początku 2023 r. w Oakland w Kalifornii. Doszło tam do ataku ransomware, który miał poważne konsekwencje dla mieszkańców i władz miasta. Nieznana grupa cyberprzestępców wykorzystała prawdopodobnie phishing, aby zaatakować systemy miejskie. Z tego powodu wiele usług miasta zostało wyłączonych, a różnego rodzaju dane zostały zaszyfrowane.

Środki dla samorządów na cyberbezpieczeństwo. Rusza nowy projektŚrodki dla samorządów na cyberbezpieczeństwo. Rusza nowy projekt Anna Petynia-Kawa

Atak ransomware był nie tylko problemem dla służb IT i administracji miasta, ale dotknął także mieszkańców Oakland osobiście. Dane osobowe pracowników miasta były zagrożone, co wzbudziło obawy o kradzież tożsamości. Ucierpieli także mieszkańcy, którzy ubiegali się o programy federalne czy mieli sprawy sądowe.

Do cyberataku przyznała się grupa hakerów Play. Niestety cyberprzestępcy udostępnili początkowo 10 GB danych zawierających istotne informacje związane z Oakland. Później jednak doszło do drugiego, większego naruszenia, gdzie Play pozyskało aż 600 GB danych. To przestroga dla wszystkich samorządów i lokalnych władz.

Dlaczego samorządy są celami cyberataków?

Samorządy lokalne często mają ograniczone zasoby IT i trudności w nadążaniu za zmieniającymi się zagrożeniami. Wykorzystanie wspólnych haseł i brak zabezpieczeń uwierzytelniania wieloskładnikowego naraża je na podatność na ataki ransomware i inne naruszenia.

Tego typu organizacje przechowują wiele wrażliwych danych o swoich mieszkańcach, w tym informacje osobowe, finansowe i zdrowotne. Dla cyberprzestępców te dane są bardzo cenne i mogą być wykorzystane np. w celu kradzieży tożsamości, oszustw finansowych czy szantażu.

Olbrzymi wyciek danych PolakówOlbrzymi wyciek danych PolakówDamian Jemioło

Ponadto atakowanie samorządów może być atrakcyjne dla cyberprzestępców, ponieważ infrastruktura publiczna może mieć kluczowe znaczenie dla działania miasta lub regionu. Ataki na takie instytucje mogą powodować znaczne zakłócenia w funkcjonowaniu społeczności.

Niestety w wielu przypadkach samorządy mogą nie zdawać sobie sprawy z powagi problemu cyberprzestępczości lub nie inwestować wystarczająco w szkolenia personelu w tym zakresie. Brak świadomości i umiejętności w kontekście ochrony przed zagrożeniami cybernetycznymi sprawia, że ​​personel staje się łatwym celem dla ataków.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!