Olbrzymi wyciek danych Polaków

Wyciekły dane nawet 6 milionów Polaków. Trafiły na jedno z forum w deep webie. Skąd pochodzą nasze dane i czy możemy coś z tym zrobić?

  • Damian Jemioło
  • /
  • 24 lipca 2023

Dane Polaków wyciekły

Jak wskazuje serwis Dobre Programy na forum w sieci Tor, o nazwie „Cebulka”, opublikowano listę ponad 6 milionów dostępów do różnych stron i serwisów internetowych. Większość z nich to usługi działające w Polsce, ale znalazły się też zagraniczne serwisy z adresami e-mail w polskiej domenie.

Wyciek danych agentów i służb wstrząsnął światem cyberbezpieczeństwaWyciek danych agentów i służb wstrząsnął światem cyberbezpieczeństwa Damian Jemioło

Jako przyczynę wycieku danych wskazuje się m.in. przeglądarkowe menedżery haseł. Dane trafiły niestety na sprzedaż. 

Istnieje kilka sposobów, jak takie dane mogły trafić do wycieku, np. przez złośliwe oprogramowanie lub narzędzia, które wykradają dane z przeglądarek, gdzie są przechowywane w plikach SQLite. 

To jeden z powodów, dla którego nie warto zapisywać danych w przeglądarkowych, wbudowanych menedżerach, a zdecydowanie lepiej sięgnąć po zewnętrzne programy czy aplikacje. Najlepiej działające desktopowo, a nie chmurowo.

Jak dbać o bezpieczeństwo danych?

Najważniejsze to zadbać o bezpieczeństwo systemu, aby nie dać szansy złośliwemu oprogramowaniu. Możemy też sprawdzić, czy nasze dane dostępowe wyciekły do internetu. Przykładowo na stronie Have I Been Pwned albo 1Password Watchtower.

Po wycieku danych kluczowe jest, żeby szybko podjąć działania w celu ochrony naszych kont internetowych. Powinniśmy natychmiast zmienić hasła do wszystkich kont, do których mamy dostęp przez przeglądarkę. Dodatkowo zaleca się przeskanować nasz komputer za pomocą programu antywirusowego, aby upewnić się, że nie ma na nim szkodliwego oprogramowania.

AI pomoże Mastercard w ochronie użytkowników kartAI pomoże Mastercard w ochronie użytkowników kartAnna Petynia-Kawa

Aby uniknąć ataków na nasz system, warto regularnie aktualizować oprogramowanie i korzystać z konta użytkownika o ograniczonych uprawnieniach, co zmniejsza ryzyko uszkodzenia systemu. Dodatkowym krokiem bezpieczeństwa jest usuwanie niepotrzebnych aplikacji, aby zminimalizować potencjalne zagrożenia.

Jeśli martwimy się, czy nasze dane zostały wyciekłe, możemy skorzystać z usługi https://bezpiecznedane.gov.pl i zalogować się za pomocą profilu zaufanego, aby sprawdzić, czy nasze dane są bezpieczne.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!