Wyciek danych agentów i służb wstrząsnął światem cyberbezpieczeństwa

Wśród danych wyciekłych z narzędzia VirusTotal znalazły się te należące do przedstawicieli służb i wywiadów. Informacja ta wstrząsnęła światem cyberbezpieczeństwa.

  • Damian Jemioło
  • /
  • 24 lipca 2023

Wyciek danych agencji wywiadowczych

VirusTotal, które jest częścią grupy Google, jest wykorzystywane przez ekspertów  z całego świata. Pozwala ono na przesyłanie podejrzanych plików lub linków, by sprawdzić, czy zawierają złośliwe oprogramowanie. Niestety, niektórzy cyberprzestępcy używają jej także aby upewnić się, że ich narzędzia są niewykrywalne.

Firefox będzie blokować dodatki na stronach, żeby chronić użytkownikówFirefox będzie blokować dodatki na stronach, żeby chronić użytkowników Damian Jemioło

Platforma gromadzi ogromną ilość danych na temat różnych rodzajów złośliwego kodu, tworząc w ten sposób swoistą bibliotekę narzędzi do analizy i ochrony przed cyberatakami.

Jednak wraz z ogromnym zbiorem danych stworzonym w celach bezpieczeństwa pojawia się również ryzyko, że dane użytkowników mogą trafić w niepowołane ręce. Pod koniec czerwca do internetu wyciekła lista zawierająca ponad 5600 nazwisk, w tym pracowników amerykańskich służb specjalnych NSA oraz niemieckich służb specjalnych. 

Wszyscy ci użytkownicy zarejestrowali się na platformie VirusTotal, nie zdając sobie sprawy z faktu, że ich dane będą mogły być niezamierzenie ujawnione. Ujawnienie ich tożsamości może otworzyć możliwość ataków socjotechnicznych, takich jak ukierunkowane ataki phishingowe.

Wyciek szansą dla cyberprzestępców

Federalny Urząd ds. Bezpieczeństwa Informacji (BSI) wydał ostrzeżenie, że przesyłanie automatyczne podejrzanych plików na platformę może prowadzić do nieumyślnego ujawnienia poufnych danych. To wskazuje na to, że nawet organy rządowe były narażone na ryzyko.

VirusTotal nadal pozostaje cennym narzędziem w walce z cyberatakami, ale wyciek danych podnosi ważne pytania dotyczące bezpieczeństwa i prywatności. Konieczne jest wzmocnienie środków bezpieczeństwa i kontroli, aby zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Google pozbyło się problemu?

Należy również pamiętać, że to nie pierwszy przypadek wycieku związanych z platformami technologicznymi. W przeszłości zdarzały się już przypadki ujawnienia danych użytkowników z innych platform, co podkreśla potrzebę większej ostrożności i dbałości o ochronę danych w erze cyfrowej.

Google twierdzi jednak, że wyciek to wynik pomyłki, a platforma pozbyła się go w ciągu godziny. Firma zapowiada także, że pracuje nad ulepszeniem swoich procesów, aby nie dochodziło do takich przypadków w przyszłości.

Nie żyje najsłynniejszy haker świataNie żyje najsłynniejszy haker świataMonika Świetlińska

Ostatecznie, wyciek danych z VirusTotal jest przestroga dla wszystkich, aby zachować ostrożność w zakresie bezpieczeństwa informacji i unikać automatycznego przesyłania potencjalnie poufnych danych na publiczne platformy, zwłaszcza jeśli są one związane z działalnością służb specjalnych i instytucji rządowych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!