Gdzie można zdobyć stopień naukowy z inżynierii bezpieczeństwa?

Państwowy Instytut Naukowy NASK może nadawać stopnie doktora oraz doktora habilitowanego w nowej dyscyplinie naukowej: inżynieria bezpieczeństwa. Uprawnienia takie otrzymał on od Rady Doskonałości Naukowej. To druga dyscyplina, w której ma takie uprawnienia. Pierwszą jest informatyka techniczna i telekomunikacja.

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 24 lipca 2023

Cyberprzestępczość stale się rozwija 

Z powodu rosnącej cyberprzestępczości, badania nad bezpieczeństwem sieci i systemów informatycznych stają się jednym z głównych obszarów współczesnych nauk inżynieryjnych. Przyznane uprawnienia umacniają pozycję NASK jako kluczowej instytucji naukowej w kwestii cyberbezpieczeństwa w Polsce, jak również ważnego partnera, który świadczy usługi dla użytkowników internetu, sektora finansowego, producentów i testerów urządzeń.

7(16) 2023 SECURITY MAGAZINE7(16) 2023 SECURITY MAGAZINEMonika Świetlińska

W ramach projektów inżynierii bezpieczeństwa, NASK pracuje nad opracowaniem metod ochrony informacji, technologii przetwarzania i analizy danych dotyczących incydentów, oraz eliminacji podatności systemów. Organizacja analizuje również ruch sieciowy i podejmuje działania w celu łagodzenia skutków ataków DDoS. Ponadto, NASK dba o bezpieczną wymianę danych w sieciach teleinformatycznych, wykorzystując technologie optycznej kryptologii kwantowej. Uczenie maszynowe również znajduje zastosowanie w NASK do ochrony użytkowników bankowości elektronicznej.

Doceniono potencjał NASK 

Nowa dyscyplina to docenienie naszego potencjału, ale też najlepsza motywacja do rozwoju. To impuls do wzmożonych badań naukowych, działań publikacyjnych czy dalszej promocji naszych dokonań w naukowym świecie – mówi dr hab. inż. Michał Karpowicz – dyrektor ds. naukowych w NASK-PIB. 

Uwaga na fałszywe SMS-y z informacją o blokadzie konta AllegroUwaga na fałszywe SMS-y z informacją o blokadzie konta Allegro Mikołaj Frączak

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

NASK SCIENCE, będąc częścią struktury NASK-PIB, prowadzi badania w dziedzinach takich jak sztuczna inteligencja, cyberbezpieczeństwo, obliczenia chmurowe oraz inteligentne sieci i studia zaawansowane. Współpracuje aktywnie z najlepszymi instytucjami naukowymi na całym świecie, takimi jak Massachusetts Institute of Technology CSAIL, dysponując unikalnymi zbiorami danych oraz narzędziami do ich analizy. NASK dysponuje własną infrastrukturą sieciową, obliczeniową oraz laboratoryjną.

NASK — czym się zajmuje? 

NASK, czyli Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa, to narodowy operator i dostawca usług telekomunikacyjnych oraz usług informatycznych w Polsce. Jest to instytucja powołana do działania na rzecz polskiego sektora nauki, edukacji i kultury, a także instytucji publicznych.

Główne cele NASK Polska to zapewnienie stabilnej i bezpiecznej infrastruktury telekomunikacyjnej dla polskiego środowiska akademickiego, naukowego i badawczego, a także dla innych instytucji publicznych w kraju. NASK pełni rolę narodowego operatora internetowego, koordynując działania w zakresie sieci komputerowych i usług internetowych w Polsce.

Nie potwierdzaj numeru telefonu. Możesz stracić dostęp do konta bankowegoNie potwierdzaj numeru telefonu. Możesz stracić dostęp do konta bankowego Michał Górecki

Jako operator krajowej domeny internetowej.pl (Krajowy Rejestr Domen), NASK zarządza rejestracją i administracją polskich domen internetowych. Odpowiada również za rozwój technologiczny i badawczy w dziedzinie nowych technologii informatycznych, w tym sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa, chmury obliczeniowej i innych obszarów informatycznych.

NASK Polska pełni istotną rolę w rozwijaniu polskiego sektora IT, wspierając działania naukowe, badawcze i edukacyjne w zakresie technologii informatycznych oraz budując infrastrukturę sieciową na poziomie krajowym i międzynarodowym.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!