Środki dla samorządów na cyberbezpieczeństwo. Rusza nowy projekt

19 lipca w Otwocku Minister Cyfryzacji Janusz Cieszyński oraz Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda, wspólnie z prezydentem miasta Jarosławem Margielskim, rozpoczęli projekt o nazwie "Cyberbezpieczny Samorząd". Od tego dnia do końca września, samorządy mają możliwość składania wniosków o dofinansowanie działań związanych z cyberbezpieczeństwem. Łączna suma, która zostanie przekazana do gmin, powiatów i województw wynosi prawie 1,9 miliarda złotych – podał minister Cieszyński.

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 24 lipca 2023

Pieniądze na poprawę cyberbezpieczeństwa polskich samorządów

Od wielu lat jako samorządy przechodzimy proces cyfrowej transformacji, która ma na celu optymalizację i poprawę efektywności realizowanych zadań, ale przede wszystkim poprawę dostępności i jakości obsługi mieszkańców. Proces cyfryzacji, o ile otwiera nowe nieograniczone możliwości, niesie ze sobą także realne ryzyko, które należy minimalizować lub neutralizować poprzez podnoszenie świadomości użytkowników oraz stosowanie wielopoziomowych zabezpieczeń. Obecnie, zwłaszcza w okresie trwającej wojny za naszymi wschodnimi granicami, jesteśmy coraz częściej narażeni na cyberataki, które przyjmują coraz bardziej zawoalowaną formę. Projekt „Cyberbezpieczny Samorząd” jest dla nas niezmiernie istotnym i realnym wsparciem. Jako samorządowcy odpowiadamy za bezpieczeństwo pracy urzędów i jak najlepsze świadczenie usług na rzecz naszych mieszkańców. Bezpieczeństwo przetwarzanym danych, informacji jest tu kluczowe. Dlatego ta konkretna pomoc finansowa od rządu daje nam gwarancję na zakup i wdrożenie konkretnych rozwiązań, programów, szkoleń i systemów w celu podniesienia poziomu cyberbezpieczeństwa. Bardzo dziękujemy za to wsparcie – mówił prezydent Otwocka Jarosław Margielski.

Dofinansowania rządowe na budowę szybkiego internetuDofinansowania rządowe na budowę szybkiego internetuAnna Petynia-Kawa

Centrum Projektów Polska Cyfrowa, we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK, rozpoczęło proces składania wniosków w ramach projektu "Cyberbezpieczny Samorząd". Projekt jest przeznaczony dla ponad 2,8 tysiąca jednostek samorządu terytorialnego, w tym gmin, powiatów i województw.

To Wy – samorządowcy jesteście najbliżej mieszkańców. To w jednostkach samorządowych obywatele załatwiają najwięcej formalności. Za bezpieczeństwo tych usług ponosimy wspólną odpowiedzialność, zarówno na szczeblu państwowym, jak i samorządowym – powiedział minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. – „Cyberbezpieczny Samorząd” zapewnia dofinansowanie każdemu samorządowi – dodał minister. 

Ministerstwo Cyfryzacji będzie wspierać samorządy w zakresie cyberbezpieczeństwaMinisterstwo Cyfryzacji będzie wspierać samorządy w zakresie cyberbezpieczeństwa Joanna Gościńska

Fundusze można wydać na określone cele. Jakie? 

Pozyskane w ramach programu pieniądze można wydać na: 

  • stworzenie, wdrożenie i certyfikację procedur dotyczących zarządzania bezpieczeństwem informacji,
  • przeprowadzenie specjalistycznych szkoleń,
  • zakup, wdrożenie i konfiguracja systemów, urządzeń oraz usług mających na celu podniesienie poziomu cyberbezpieczeństwa.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Polska wzmacnia bezpieczeństwo nie tylko w wymiarze militarnym, nie tylko zabezpieczamy wschodnią granicę NATO, UE, strefy Schengen, ale także chronimy się przed zagrożeniami cybernetycznymi. Wszystkie te działania mają charakter bezprecedensowy. Na Cyberbezpieczny samorząd z polskiej części środków unijnych przeznaczamy ok. 1,5 mld zł. To ogromna część wszystkich środków przeznaczonych na cyberbezpieczeństwo w ramach Programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027. Chcemy, żeby wszystkie samorządy miały możliwość zwiększenia odporności na cyberataki dodał minister Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda.

Gdzie i kiedy można składać wnioski? 

Okres składania wniosków trwa od 19 lipca do 30 września bieżącego roku. Każdy samorząd może otrzymać wsparcie finansowe w zakresie od 200 tys. do 850 tys. zł, a wysokość dofinansowania oraz udział wkładu własnego uzależnione są od liczby mieszkańców i zamożności jednostki, czyli tzw. wskaźnika podatkowego odpowiedniego dla gmin, powiatów i województw.

7(16) 2023 SECURITY MAGAZINE7(16) 2023 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska

W celu zapewnienia wkładu własnego, którego łączna wysokość dla całego projektu stanowi jedynie ok. 4 proc., zobowiązane będą jedynie najzamożniejsze samorządy. Takie podejście pozwoli na wyrównanie szans dla mniej zamożnych samorządów.

Projekty, które będą realizowane w ramach programu, mogą być rozliczane za okres od 1 czerwca 2023 r. do 30 czerwca 2026 r.

Program "Cyberbezpieczny Samorząd" jest współfinansowany z Funduszy Europejskich w ramach programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!