Ministerstwo Cyfryzacji będzie wspierać samorządy w zakresie cyberbezpieczeństwa

- Przez lata samorządowcy byli pozostawieni sami sobie w przypadku cyberataku. Rozwiązania, które zaproponowało Ministerstwo Cyfryzacji pozwalają na przekazanie samorządowcom środków niezbędnych do przywrócenia usług dla obywateli – powiedział minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 20 lipca 2023

Cyberatak w Olsztynie

W czerwcu br. cyberprzestępcy zaatakowali systemy olsztyńskiego Zarządu Dróg Zieleni i Transportu (ZDZiT).  Czasowo nie działają: centralny system sterowania ruchem, biletomaty mobilne i stacjonarne, ograniczony został też dostęp do informacji pasażerskiej, ZDZiT nie obsługuje też na bieżąco obywateli. Ze skutkami tego ataku walczymy do dziś.

Program "Cyfrowe Województwo". O co chodzi?Program "Cyfrowe Województwo". O co chodzi?Anna Petynia-Kawa

- Współczesne systemy informatyczne jednostek samorządu terytorialnego gromadzą nie tylko dane osobowe obywateli czy pracowników, ale też dane o stanie zdrowia mieszkańców, historii załatwianych przez nich spraw, oraz zarządzają komunikacją publiczną czy ciepłem sieciowym -– wyjaśnia minister cyfryzacji. 

Każda gmina jest narażona

Jak dodała wiceminister Semeniuk – Patkowska, za codzienne, lokalne sprawy obywateli odpowiada w Polsce 16 województw, 314 powiatów i 2 477 gmin, i każde z nich narażone na działania cyberprzestępców, którzy atakują systemy zdrowia publicznego, jednostki kulturalne, edukacyjne, czy tak jak ostatnio – systemy komunikacji i transportu.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

- Dlatego wychodzimy z pomocą do Prezydenta Olsztyna Pana Piotra Grzymowicza. Celem wsparcia jest minimalizacja skutków incydentu, odtworzenie usług  wraz z podniesieniem poziomu ich bezpieczeństwa oraz realizacja zadań z zakresu cyberbezpieczeństwa – wszystko to dla bezpieczeństwa mieszkańców Warmii i Mazur  – mówiła wiceminister.

3 mln zł

- W 2022 r., CERT Polska – zespół ekspertów odpowiedzialny za ochronę polskiej cyberprzestrzeni przed zagrożeniami, działający w ramach NASK, otrzymał 2025 zgłoszeń incydentów w podmiotach publicznych. W tym roku, za pierwsze półrocze ta liczba wynosi już 1763. To oznacza, że skala działalności cyberprzestępców na jednostki publiczne się zwiększa. Do najczęstszych incydentów należą: phishing, szkodliwe oprogramowanie, ataki DDoS oraz próby włamań – dodała.

- Nasza rola nie kończy się tylko na przyjęciu zgłoszenia i jego analizie, a na realnej pomocy w walce na rzecz walki ze skutkami incydentu. Temu ma właśnie służyć Fundusz Wsparcia Jednostek Samorządu Terytorialnego. Zrealizowana dziś wypłata ponad 3 milionów złotych to najlepsze potwierdzenie skutecznego działania Funduszu. Wierzymy, że dzięki temu wsparciu, wraz z pomocą merytoryczną ze strony CSIRT NASK, systemy informatyczne miasta Olsztyn szybko wrócą do pełnej funkcjonalności – mówił Wojciech Pawlak – dyrektor NASK.

7(16) 2023 SECURITY MAGAZINE7(16) 2023 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska

Fundusz Wsparcia Jednostek Samorządu Terytorialnego NASK powołano 6 marca br. na podstawie ustawy z dnia 1 grudnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 r. W ramach funduszu do dyspozycji jest prawie 12 mln zł, które zostaną przeznaczone na  wsparcie cyberbezpieczeństwa jednostek samorządów terytorialnych.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!