Otwieranie Danych - warsztaty Ministerstwa Cyfryzacji

We wrześniu bieżącego roku odbędą się bezpłatne warsztaty dotyczące otwierania danych dla pracowników samorządowych. Szkolenia będą miały formę dwudniowych sesji online. Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło przyjmowanie zgłoszeń na pierwsze dostępne terminy.

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 20 lipca 2023

Co to jest otwieranie danych? 

Otwieranie danych odnosi się do procesu udostępniania danych publicznych, które są przechowywane i gromadzone przez różne instytucje i organizacje sektora publicznego. Polega na udostępnianiu tych danych w sposób łatwo dostępny, zrozumiały i użyteczny dla społeczności oraz innych zainteresowanych podmiotów. 

7(16) 2023 SECURITY MAGAZINE7(16) 2023 SECURITY MAGAZINEMonika Świetlińska

Otwieranie danych ma na celu promowanie przejrzystości, demokracji, innowacji i współpracy, poprzez udostępnianie informacji, które mogą być wykorzystane przez obywateli, badaczy, przedsiębiorców i inne podmioty w celu tworzenia nowych usług, analizy danych, podejmowania decyzji czy monitorowania działań administracji publicznej.

Jak oceniane były poprzednie edycje warsztatów? 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Szkolenia realizowane przez Ministerstwo Cyfryzacji z tematyki udostępniania danych od długiego czasu przyciągają duże zainteresowanie. Absolwenci tych szkoleń wysoko oceniają zarówno ich treść merytoryczną, jak i sposób prowadzenia zajęć. Zeszłoroczny testowy program warsztatowy zdobył ocenę powyżej 4,5 na 5.

Jaki jest zakres merytoryczny warsztatów? 

Podczas warsztatu otrzymacie szczegółowe wskazówki dotyczące procesu otwierania danych w urzędzie oraz krok po kroku poinstruujemy was, od czego zacząć. Omówimy również znaczenie inwentaryzacji zasobów oraz analizy możliwości prawnych i technicznych. Dowiedziecie się, dlaczego warto otwierać dane w jednostkach samorządu terytorialnego. Wszystkie odpowiedzi otrzymacie we wrześniu. 

Pierwsze centralne zamówienie publiczne na usługi chmurowe także dla samorządówPierwsze centralne zamówienie publiczne na usługi chmurowe także dla samorządówJoanna Gościńska

Ponadto przedstawimy podstawowe terminy związane z otwartością danych, a także omówimy obowiązki samorządów wynikające z ustawy z 11 sierpnia 2021 r. dotyczącej otwartych danych i ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego. Omówimy także portal dane.gov.pl. Warsztaty stanowią również doskonałą okazję do zdobycia cennej wiedzy oraz praktycznych umiejętności, takich jak przygotowywanie i publikowanie danych, na przykład na portalu dane.gov.pl.

Gdzie i w jakim terminie można się zapisać? 

Zgłoszenia do udziału w tych warsztatach można przesłać drogą e-mailową na adres: [email protected]. W zgłoszeniu należy wskazać datę wydarzenia, która nas interesuje. Do wyboru są terminy: 

  • 12-13 września,
  • 14-15 września,
  • 19-20 września,
  • 21-22 września,
  • 26-27 września,
  • 28-29 września.

Ministerstwo Cyfryzacji zgłoszenia przyjmuje do 18 sierpnia bieżącego roku. Do udziału w warsztatach zostaną zakwalifikowani najwyżej dwaj reprezentanci z tego samego urzędu. Rejestracja na pozostałe szkolenia zostanie uruchomiona w późniejszym terminie. Gorąco zachęcamy do śledzenia profilu Otwarte dane na platformie społecznościowej Facebook, gdzie będą umieszczane informacje o kolejnej serii szkoleń online.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!