Nie żyje najsłynniejszy haker świata

Zmarł Kevin Mitnick, jedna z najbardziej znanych postaci w historii cyberprzestępczości, znany również jako najbardziej poszukiwany haker na świecie. Mitnick zmarł w niedzielę 16 lipca 2023 roku, w wieku 59 lat, z powodu powikłań związanych z rakiem trzustki. Jego śmierć oznacza koniec ery, która symbolizowała burzliwą relację między bezpieczeństwem cybernetycznym a technologią.

  • Monika Świetlińska
  • /
  • 20 lipca 2023

Od legendarnego hakerskiego rebelianta do specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa

Mitnick zasłynął swoją działalnością cyberprzestępczą w latach 90. XX wieku, kiedy z powodzeniem kradł dane komputerowe i numery kart kredytowych, destabilizując tym samym rządowe, korporacyjne i uniwersyteckie systemy komputerowe. Jego działalność na tyle skomplikowała sprawy, że przez lata był na celowniku FBI, stając się jednym z najbardziej poszukiwanych przestępców komputerowych w Stanach Zjednoczonych.

"Spear phishing" dotyka co drugą firmę na świecie. Raport Barracuda Networks"Spear phishing" dotyka co drugą firmę na świecie. Raport Barracuda Networks Monika Świetlińska

Jednak jego droga od groźnego hakerstwa do bohatera ds. cyberbezpieczeństwa była równie zaskakująca. W 1995 roku, po trwającej ponad dwa lata obławie, Mitnick został schwytany przez FBI i oskarżony o nielegalne użycie urządzenia dostępu do telefonu i oszustwo komputerowe. Jak zauważył wówczas Kent Walker, były asystent prokuratora USA w San Francisco: „Mógł mieć dostęp do korporacyjnych tajemnic handlowych wartych miliony dolarów. Był bardzo dużym zagrożeniem”.

Przyznał się do oszustwa

W 1998 roku, gdy haker czekał na wyrok, grupa jego zwolenników zawładnęła stroną internetową "The New York Times", powodując jej kilkugodzinny paraliż. Ostatecznie Mitnick przyznał się do oszustwa komputerowego i elektronicznego w ramach ugody z prokuraturą i został skazany na 46 miesięcy więzienia. Zakazano mu również korzystania z komputera lub telefonu komórkowego bez zgody kuratora sądowego przez trzy lata po zwolnieniu.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jednak to nie był koniec jego historii z technologią. W 2000 roku, po wyjściu na wolność, Mitnick wykorzystał swoje doświadczenia i wiedzę, aby rozpocząć nową karierę jako konsultant ds. bezpieczeństwa. Wydawał książki i przemawiał na publicznych wystąpieniach dotyczących przestępstw internetowych, dzięki czemu przeszedł na "jasną stronę mocy".

Po długiej chorobie

Śmierć Mitnicka została potwierdzona w oświadczeniu udostępnionym przez firmę szkoleniową z cyberbezpieczeństwa, której był współzałożycielem. Przez ostatnie miesiące swojego życia był leczony w University of Pittsburgh Medical Center. Pozostawił żonę, Kimberley, która jest w ciąży z ich pierwszym dzieckiem.

Perspektywa cyberbezpieczeństwa na nadchodzące lataPerspektywa cyberbezpieczeństwa na nadchodzące lataMonika Świetlińska

Mitnick, zawsze kontrowersyjny, ale niewątpliwie wpływowy, pozostawi po sobie trwały ślad w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Jego dziedzictwo kontynuuje edukację publiczności na temat potencjalnych zagrożeń w cyberprzestrzeni i zasobów potrzebnych do ich zwalczania.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!