Wyraź opinię w sprawie funkcjonowania Aktu o Cyberbezpieczeństwie

Rząd zachęca do wyrażenia opinii o akcie o cyberbezpieczeństwie, który wprowadza zasady certyfikacji dla różnych produktów i usług informatycznych.

  • Damian Jemioło
  • /
  • 21 lipca 2023

Opinia o akcie o cyberbezpieczeństwie

Akt o cyberbezpieczeństwie wprowadza ogólnoeuropejskie zasady certyfikacji bezpieczeństwa cybernetycznego dla produktów i usług związanych z technologią informatyczną oraz zakłada funkcjonowanie Agencji UE ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA). Ten dokument zaczął funkcjonować od 27 czerwca 2019 r.

Otwieranie Danych — warsztaty Ministerstwa CyfryzacjiOtwieranie Danych — warsztaty Ministerstwa Cyfryzacji Anna Petynia-Kawa

ENISA pomaga państwom członkowskim w radzeniu sobie z incydentami związanymi z cyberbezpieczeństwem i wzmocnieniu współpracy w UE w przypadku międzynarodowych ataków cybernetycznych i poważnych kryzysów.

Certyfikaty wydawane w ramach tego systemu będą obowiązywać we wszystkich państwach Unii Europejskiej.

Teraz dokładnie przeanalizujemy, czy obecne przepisy zawarte w akcie o Cyberbezpieczeństwie spełniają swoje zadanie. Skoncentrujemy się na następujących kwestiach:

  • Skuteczność i efektywność działań Agencji Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA);

  • Właściwość mandatu ENISY do wykonywania jej zadań;

  • Wpływ Aktu o Cyberbezpieczeństwie na zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa cybernetycznego produktów, usług i procesów informatycznych w UE oraz na funkcjonowanie wewnętrznego rynku.

Czym jest akt o cyberbezpieczeństwie?

Akt o cyberbezpieczeństwie to pierwsze prawo dotyczące rynku wewnętrznego, które ma zwiększyć bezpieczeństwo produktów, usług i procesów cyfrowych. Dzięki temu prawu wprowadzone zostają jednolite procedury certyfikacji w dziedzinie cyberbezpieczeństwa w całej UE. Certyfikaty wydane w ramach programów UE są automatycznie uznawane we wszystkich krajach członkowskich.

Prawo ma usunąć bariery na rynku cyfrowym i zapewnienie, że usługi i urządzenia podłączone do internetu spełniają określone, jednolite kryteria bezpieczeństwa w całej UE. 

Ministerstwo Cyfryzacji będzie wspierać samorządy w zakresie cyberbezpieczeństwaMinisterstwo Cyfryzacji będzie wspierać samorządy w zakresie cyberbezpieczeństwaJoanna Gościńska

Akt o cyberbezpieczeństwie zakłada 3 poziomy certyfikatów: wysoki, istotny i podstawowy. Przedsiębiorcy mogą wybrać odpowiedni poziom certyfikacji zgodnie z potrzebami swojego produktu. Poziom „podstawowy” gwarantuje ochronę przed podstawowymi zagrożeniami, „istotny  dodatkowo chroni przed atakami ze strony sprawców o ograniczonych możliwościach, a najwyższy poziom zapewnia ochronę przed zaawansowanymi atakami.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!