Program "Cyfrowe Województwo". O co chodzi?

We wtorek 25 kwietnia br. miało miejsce spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego, podczas którego zaprezentowano założenia konkursu pod nazwą "Cyfrowe Województwo". Konkurs ten ma na celu wsparcie cyfrowe instytucji samorządowych oraz podniesienie ich poziomu bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. W spotkaniu wzięli udział Marszałek Województwa Łódzkiego — Grzegorz Schreiber oraz Minister Cyfryzacji — Janusz Cieszyński. W ramach tej inicjatywy każde z województw otrzyma 1 milion złotych.

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 28 kwietnia 2023

Miliony na cyfryzację dla województw

Do samorządów w ramach funduszy europejskich przekazaliśmy już ponad 1 286 192 994  złotych, ale to nie koniec. Dziś każde z województw może liczyć na kolejny milion. Za otrzymane w ramach Cyfrowego Województwa pieniądze samorządy będą mogły sfinansować m.in. dalszą cyfryzację swoich urzędów, kupić potrzebny sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem dla jednostek podległych a także przygotować urzędników do pracy z nowoczesnymi technologiami — wykupić szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa, wyposażyć urzędy w programy wspierające cyfrowe bezpieczeństwo – podkreślił podczas konferencji prasowej minister Janusz Cieszyński.

Polskie firmy w cyfrowym ogonie EuropyPolskie firmy w cyfrowym ogonie EuropyMikołaj Frączak

W tym wyjątkowym spotkaniu brał udział także wojewoda łódzki Karol Młynarczyk oraz senator Michał Seweryński.

Cyfryzacja to nie tylko dostęp do szybkiego internetu dla wszystkich, ale także możliwość prowadzenia zdalnej edukacji czy załatwienia większości urzędowych spraw online, bez wychodzenia z domu. Rozwój cyfrowy samorządów jest niezwykle ważny. Dobitnie pokazała nam to pandemia, kiedy tak wiele spraw musieliśmy załatwiać przez internet. Wiele urzędów przeniosło się wtedy do sieci. Dlatego tak istotne jest wdrażanie nowoczesnych rozwiązań, zarówno jeśli chodzi o sprzęt, jak i oprogramowanie. Kiedy zwykły człowiek chce załatwić urzędową sprawę w sieci, musi mieć świadomość, że zrobi to szybko, łatwo, a jego dane będą bezpieczne. My musimy o to zadbać! I zadbamy, m.in. dzięki środkom rządowym z Cyfrowego Województwa – stwierdził marszałek Grzegorz Schreiber.

Branża cyfrowa popiera plany wyłączenia radia FM do 2030 rokuBranża cyfrowa popiera plany wyłączenia radia FM do 2030 rokuAnna Malinowska

Wsparcie dla samorządów w ramach Cyfrowego Województwa 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Grant o nazwie "Cyfrowe Województwo" jest finansowany przez Fundusze Europejskie w ramach reakcji Unii Europejskiej na pandemię Covid-19, która ujawniła, jak ważne i jednocześnie trudne jest wykorzystywanie technologii cyfrowych przez samorządy. Przeniesienie pracy i działań do sieci okazało się problematyczne i często niemożliwe ze względu na braki sprzętowe oraz niskie kompetencje urzędników. Konkurs grantowy jest dostępny dla wszystkich województw w Polsce, z każdego z nich przyznawane będzie dofinansowanie o wartości 1 mln złotych.

Na co można przeznaczyć dotację? 

Zgodnie z regulaminem konkursu, województwa mają możliwość przeznaczenia przyznanych środków finansowych na:

  • Cyfryzację urzędów jednostek samorządu terytorialnego (JST) oraz jednostek im podległych i nadzorowanych, poprzez zakup sprzętu IT i oprogramowania, licencji niezbędnych do realizacji e-usług oraz pracy i edukacji zdalnej.
  • Edukację cyfrową dla JST dotyczącą obsługi nabytego sprzętu oraz oprogramowania i licencji.
  • Analizę stanu cyberbezpieczeństwa JST oraz zapewnienie bezpieczeństwa cybernetycznego samorządowych systemów informatycznych.

Nabór wniosków o dofinansowanie będzie trwał przez 30 dni, zakończy się 25 maja 2023 r. i będzie realizowany w trybie ciągłym. Oznacza to, że po złożeniu wniosku będzie on weryfikowany w trakcie trwania naboru.

Aplikację Obywatel ma już 9 mln osób!Aplikację Obywatel ma już 9 mln osób!Anna Malinowska

Projekt "Cyfrowa Gmina" jest finansowany z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, w ramach V osi — Rozwój cyfrowy JST oraz wzmocnienie cyfrowej odporności na zagrożenia — REACT-EU. Konkurs "Cyfrowe Województwo" stanowi ostatni etap tego projektu, a Politechnika Łódzka jest jego partnerem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!