Niebezpieczny trend z TikToka zabił 13-latka

Jak informuje CNN, 13-letni chłopiec z amerykańskiego stanu Ohio zmarł po przedawkowaniu Benadrylu – leku na alergię. To efekt kolejnego niezwykle niebezpiecznego wyzwania, które popularne jest wśród użytkowników aplikacji TikTok.

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 28 kwietnia 2023

Tragedia w Ohio

Tragedia wywołana przez niebezpieczne wyzwanie w aplikacji TikTok wstrząsnęła Stanami Zjednoczonymi. 13-letni chłopiec z Ohio wziął dużej ilości leku antyhistaminowego, Benadrylu, a następnie zarejestrował swoją reakcję na medykamenty na wideo i opublikował ją w popularnej aplikacji. Niedługo po tym, nastolatek trafił do szpitala, gdzie z powodu krytycznego stanu musiał być podłączony do respiratora. Niestety, mimo wysiłków lekarzy, chłopiec zmarł po tygodniu.

Podobne wyzwania, polegające na zażywaniu większej dawki leku, niż wskazuje ulotka i nagrywaniu swoich reakcji, są popularne wśród młodzieży w USA i innych krajach. Jednakże już trzy lata temu amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) ostrzegała przed takim zachowaniem, zaznaczając, że może ono prowadzić do poważnych problemów z sercem, napadów drgawkowych, śpiączki i nawet śmierci.

Nadużycie difenhydraminy jest niebezpiecznym trendem!

Babcia zmarłego chłopca zapewniła, że zrobi wszystko, aby kolejne dziecko nie straciło życia przez internetową "zabawę". W tym celu producent Benadrylu, Johnson& Johnson, współpracuje z TikTokiem, by zapobiegać rozpowszechnianiu tego trendu wśród młodych ludzi. Firma podkreśliła, że internetowe wyzwanie obejmujące niewłaściwe użycie lub nadużycie difenhydraminy jest niebezpiecznym trendem, który powinien być natychmiast wstrzymany.

TikTok ukarany za udostępnianie serwisu dzieciomTikTok ukarany za udostępnianie serwisu dzieciomMonika Świetlińska

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

FDA miało już w 2020roku kontaktować się z TikTokiem w sprawie niebezpiecznego wyzwania. Agencja wezwała firmę do usunięcia filmów z platformy oraz do zachowania czujności w celu usunięcia innych wideo, które mogą być umieszczane w serwisie. Według przedstawicieli TikToka, firma surowo zabrania umieszczania w serwisie szkodliwych treści, a zespół liczący 40 tysięcy specjalistów ds. bezpieczeństwa pracuje nad usuwaniem nagrań naruszających wytyczne społeczności. Zachęcają również użytkowników do zgłaszania niepokojących treści i kont, które je publikują.

Skąd te wyzwania?

Wyzwania na TikToku są popularne ze względu na naturę platformy, która skupia się na tworzeniu i udostępnianiu krótkich filmików wideo. Wyzwania stanowią ciekawy sposób na angażowanie społeczności TikToka i zachęcanie użytkowników do tworzenia i publikowania treści.

Niektóre wyzwania naTikToku mają charakter pozytywny i skupiają się na edukacji, promowaniu dobrych nawyków lub zwracaniu uwagi na ważne sprawy społeczne. Inne, niestety, negatywny,a wręcz zagrażający życiu i zdrowiu.

Czym jest TikTok?

TikTok to aplikacja mobilna, która umożliwia nagrywanie i udostępnianie krótkich filmów wideo. Powstała w 2016 roku w Chinach, a obecnie jest dostępna w ponad 150 krajach i obsługuje wiele języków. Aplikacja stała się bardzo popularna wśród młodych ludzi, zwłaszcza w wieku od 16 do 24 lat, i została pobrana ponad 2 miliardy razy na całym świecie.

Na TikToku użytkownicy mogą nagrywać krótkie filmy, w których tańczą, śpiewają, dubbingują, wykonują różne żarty i wyzwania, grają w gry i prezentują swoje umiejętności. Istnieją również liczne funkcje edytorskie, które pozwalają na dodawanie efektów specjalnych, muzyki i tekstu do filmów. TikTok korzysta z algorytmu rekomendacji, który pomaga użytkownikom odkrywać treści, które mogą ich zainteresować.

Social engineering — jak chronić swoją firmę przed manipulacją ludzką?Social engineering — jak chronić swoją firmę przed manipulacją ludzką?Anna Petynia-Kawa

Pomimo swojej popularności, TikTok był również krytykowany za promowanie nieodpowiednich treści, takich jak cyberprzemoc, treści pornograficzne i niebezpieczne wyzwania. Jednak firma stale pracuje nad poprawą bezpieczeństwa swojej platformy i wprowadza nowe narzędzia, takie jak filtrowanie komentarzy i zarządzanie prywatnością, aby zwiększyć ochronę użytkowników.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!