TikTok ukarany za udostępnianie serwisu dzieciom
Wielka Brytania nałożyła na TikTok grzywnę wynoszącą 14,54 mln euro za umożliwienie dostępu do aplikacji dla 1,4 miliona dzieci poniżej 13 roku życia w 2020 r. Firma przyjęła karę, choć jej wysokość miała być połowę wyższa w stosunku do pierwotnie planowanej.
- Monika Świetlińska
- /
- 6 kwietnia 2023
"Sieć społecznościowa chińskiego pochodzenia TikTok została ukarana grzywną w Wielkiej Brytanii w wysokości 14,54 miliona euro za "niewystarczające działanie", aby uniemożliwić dzieciom dostęp do platformy." - podała pozarządowa organizacja non-profit, poświęcona obronie praw konsumentów w Hiszpanii — FACUA.
Od początku
W 2020 roku, TikTok zezwolił 1,4 milionom dzieci w wieku poniżej 13 lat na korzystanie z aplikacji, nie upewniając się wcześniej, czy mają zgodę rodziców lub opiekunów. Brytyjskie Biuro Komisarza ds. Informacji uważało, że firma nie podjęła wystarczających działań, aby uniemożliwić dzieciom dostęp do platformy, co narusza własne oświadczenie o warunkach korzystania z usługi.
Czy TikTok jest bezpieczny?Mikołaj Frączak
TikTok nie zweryfikował tożsamości nieletnich użytkowników, mimo ostrzeżeń wydanych przez własnych pracowników.
Mało tego, TikTok nie zweryfikował tożsamości dzieci i nie blokował im dostępu do aplikacji.
- Mamy przepisy chroniące bezpieczeństwo naszych dzieci zarówno w świecie cyfrowym, jak i fizycznym. TikTok nie przestrzega tych przepisów "- powiedział komisarz ds. Informacji John Edwards, dodając: - Nie zrobili wystarczająco dużo, aby upewnić się, kto korzysta z ich platformy.
Jaka kara?
Ostatecznie grzywna została nałożona na poziomie 14,54 mln euro, niższym od pierwotnie wnioskowanego 30,91 mln euro, ponieważ regulator zdecydował się nie kontynuować dochodzenia w sprawie nielegalnego wykorzystania "danych specjalnej kategorii". Jak podaje FACUA, ten rodzaj danych obejmuje między innymi informacje o rasie, danych politycznych, religijnych, seksualnych lub biometrycznych.
W odpowiedzi na nałożenie grzywny, TikTok odrzucił decyzję, lecz był zadowolony z faktu, że kara została zmniejszona o połowę. Firma rozważa podjęcie dalszych kroków w tej sprawie.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Kontrowersje dotyczące TikToka w Wielkiej Brytanii pojawiły się również w kontekście rządowego zakazu korzystania z chińskich aplikacji na telefonach służbowych ze względu na obawy o cyberbezpieczeństwo. Ograniczenia te dotyczyły urządzeń służbowych urzędników i ministrów, ale nie ich osobistych telefonów komórkowych.
Dlaczego dzieci poniżej 13. roku życia nie mogą mieć kont w social mediach?
Większość platform społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram, TikTok czy Twitter, wymaga od użytkowników ukończenia 13. roku życia, aby utworzyć konto. Ten wiek został określony w związku z Ustawą o Ochronie Prywatności Dzieci Online (COPPA) w Stanach Zjednoczonych, która ma na celu ochronę prywatności dzieci poniżej 13 lat w internecie.
Instagram szkodzi dzieciom, a TikTok? Też szkodziMikołaj Frączak
Korzyści z korzystania z mediów społecznościowych dla dzieci mogą obejmować rozwijanie umiejętności komunikacji, nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami oraz dostęp do różnych źródeł informacji i edukacji. Jednak dzieci poniżej 13. roku życia są często bardziej podatne na niebezpieczeństwa związane z mediami społecznościowymi, takie jak cyberprzemoc, nieodpowiednie treści, naciski na wygląd czy utratę prywatności.
Ze względu na te zagrożenia, większość ekspertów uważa, że dzieci poniżej 13 roku życia nie powinny korzystać z mediów społecznościowych bez nadzoru i zgody rodziców lub opiekunów. Dla młodszych dzieci istnieją specjalnie zaprojektowane aplikacje i platformy, które oferują bezpieczne środowisko do komunikacji online i umożliwiają rodzicom kontrolowanie dostępu do treści.
Przykłady takich platform to Messenger Kids czy YouTube Kids, które mają na celu dostarczać odpowiednie i kontrolowane treści dla dzieci poniżej 13 roku życia.
Rodzice i opiekunowie powinni jednak nadal monitorować aktywność swoich dzieci na tych platformach, uczyć je odpowiedzialnego korzystania z Internetu oraz rozmawiać o potencjalnych zagrożeniach związanych z mediami społecznościowymi. Ważne jest także ustalanie granic czasowych korzystania z mediów społecznościowych i zachęcanie dzieci do angażowania się w inne formy rozrywki oraz aktywności offline.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?