Branża cyfrowa popiera plany wyłączenia radia FM do 2030 roku
Choć większość nadawców sprzeciwia się planom wyłączenia analogowego nadawania programów radiowych w paśmie FM, za cyfryzacją radia mocno opowiada się Związek Cyfrowa Polska, który reprezentuje najważniejszych producentów w branży nowych technologii. Organizacja wskazuje jednak kryteria, które wcześniej muszą być spełnione.
- Anna Malinowska
- /
- 21 września 2022
Producenci sprzętu RTV za cyfryzacją radia
Jak napisał prezes Związku Cyfrowa Polska w piśmie adresowanym do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Michał Kanownik - „Z ogromną aprobatą przyjmujemy stanowisko KRRiT, że wyłączenie emisji analogowej FM powinno nastąpić nie wcześniej niż 31 grudnia 2026 r. i nie później niż 31 grudnia 2030 r.”
Kanownik przyznaje w swoim piśmie, że choć kierowana przez niego organizacja popiera cyfryzację radia w Polsce od lat, to zgadza się z tezą, że jest to proces skomplikowany i wymagający czasu na przygotowanie.
Szef Związku Cyfrowa Polska uważa, że wyłączenie sygnału analogowego może nastąpić dopiero wtedy, kiedy zasięg cyfrowy osiągnie minimum 90% populacji kraju dla ogólnopolskich programów radia publicznego i minimum 90% dla ogólnopolskich programów nadawców niepublicznych. W ocenie Kanownika, słuchalność cyfrowa powinna w takim momencie wynosić co najmniej 50 procent.
Koniec radia FM w Polsce? Czym jest technologia DAB+?Anna Malinowska
Przejście z FM na DAB+
Związek Cyfrowa Polska zwraca uwagę, że na rynku dostępne są odbiorniki hybrydowe, które pozwalają jednocześnie odbierać sygnał analogowy oraz cyfrowy. W ocenie branży, to właśnie takie odbiorniki mają odegrać kluczową rolę w procesie cyfryzacji nadawania programów radiowych.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
„Jeśli przy wymianie odbiornika, wynikającej z zakończenia jego cyklu życia, nowym odbiornikiem będzie radio hybrydowe (jednocześnie posiadające odbiornik analogowy i cyfrowy) to słuchacz w naturalny sposób, czasami nawet nieświadomy, będzie przygotowany na ewentualne wyłączenie sygnału analogowego. Doświadczenie innych rynków pokazuje, że jest to najmniej kosztowny sposób dostosowania się do zmian technologicznych” – uzasadniają eksperci Związku Cyfrowa Polska w stanowisku przesłanym do KRRiT
Wyzwania związane z cyfryzacją radia
Cyfrowa Polska zwraca uwagę, że migracja do cyfrowych standardów nadawania programów radiowych oznacza znaczący krok naprzód w rozwoju technologii. Związek zwraca również uwagę na potencjalne problemy. Wśród nich wymienia radioodbiorniki samochodowe. W starszych modelach samochodów radia analogowe są często zintegrowane z panelem kokpitu pojazdu. W praktyce jakakolwiek ingerencja polegająca na wymianie samego radia jest działaniem nieopłacalnym i co do zasady niepraktykowanym.
Między innymi z tego powodu, w opinii Związku Cyfrowa Polska, ustalenie konkretnego i przewidywalnego terminu wyłączenia emisji analogowej jest bardzo ważny.
Przejście z FM na DAB+
Polska branża cyfrowa zwraca uwagę na konieczność stworzenia kampanii informacyjnej, która w okresie przejściowym pozwoliłaby dotrzeć do konsumentów z informacją o konieczności wymiany odbiorników, które nie spełniają nowych standardów. Związek deklaruje merytoryczne wparcie w tym zakresie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?