Sprzedajesz w internecie? Również możesz paść ofiarą oszustów

Internetowi oszuści potrafią żerować na wszystkim i na każdym. Regularnie ofiarami cyberprzestępców stają się osoby, które sprzedają towary przez internet i… myślą, że nic im nie grozi. Niestety, nic bardziej mylnego.

  • Michał Górecki
  • /
  • 23 września 2022

Niebezpieczna sprzedaż w internecie?

Policja odnotowała już wiele przypadków, w których ktoś np. chciał sprzedać sanki, a tracił kilka tysięcy złotych. Jak to w ogóle możliwe? Mechanizm oszustów tylko z pozoru wygląda na karkołomny. W istocie potrafią tak poprowadzić negocjacje w sprawie transakcji, że niczego nieświadoma osoba, sama oddaje dostęp do własnych pieniędzy na koncie.

Groźne QR kody – nie skanuj, jeśli nie jesteś pewien ich pochodzeniaGroźne QR kody – nie skanuj, jeśli nie jesteś pewien ich pochodzeniaMichał Górecki


Niebezpieczne linki i strony transakcji

Wyobraźmy sobie, że chcemy sprzedać nieużywane łóżeczko dziecięce. Po długim czasie oczekiwania, nagle pojawia się klient, który nawet nie dyskutuje w sprawie ceny. Bierze „od zaraz”. Aby rzekomo usprawnić transakcje, przesyła link, dzięki któremu będziemy mogli „odebrać” gotówkę, wprost na swoim koncie.

Tu stosowane są różne taktyki. Głównie opierające się na phishingu. Przestępcy za pomocą fałszywych stron przejmują nasze dane do bankowości elektronicznej, lub dostęp do karty płatniczej. Natychmiast zrywają kontakt i zabierają się za przelewanie środków wprost z konta ofiary.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Zasada ograniczonego zaufania

Specjaliści od cyberbezpieczeństwa powtarzają przy tej okazji zasadę ograniczonego zaufania. Każde niestandardowe zachowanie, wywoływanie presji czasu, lub oferowanie nieznanych nam mechanizmów transakcji, powinno być wyraźnym sygnałem ostrzegawczym.

Oszuści żerują albo na łatwowierności ogłoszeniodawców, albo na ich niewiedzy dotyczącej elektronicznych płatności. Warto mieć się na baczności, bowiem oferując przedmiot za kilkadziesiąt złotych, możemy stracić ciężko zarobione setki, a nawet tysiące złotych.

Należy uważać w pierwszej kolejności na wszelkiego rodzaju linki przesyłane za pomocą SMS-a, komunikatora internetowego lub poczty elektronicznej. Pośpiech i brak refleksji może nas słono kosztować. Niestety, jak pokazuje doświadczenie, odzyskanie utraconych w ten sposób pieniędzy bywa często niemożliwe. Dlatego do wszelkich transakcji, nawet jeśli to my czekamy na czyjąś wpłatę, należy podchodzić z maksymalną ostrożnością. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!