Koniec radia FM w Polsce? Czym jest technologia DAB+?
W przyszłym roku minie 10 lat od kiedy wyłączono ostatni nadajnik telewizji analogowej w naszym kraju. Czy za kilka lat czeka nas to samo w przypadku radia? Czy technologia DAB+ zastąpi definitywnie FM?
- Anna Malinowska
- /
- 9 września 2022
Koniec radia FM w Polsce?
Kilka dni temu media obiegła informacja, z której wynika, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji konsultuje projekt stanowiska, dotyczącego zakończenia analogowego nadawania programów radiowych w paśmie FM. Z zapowiedzi wynika, że ten przełomowy moment dla polskiej radiofonii miałby nastąpić między 2026 a 2030 rokiem.
Dodajmy, że taki plan spotyka się z dość dużą krytyką po stronie największych komercyjnych rozgłośni, które swoją przyszłość nadal wiążą z pasmem FM.
Radioodbiorniki do wymiany?
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Mamy je w domu, samochodzie, biurze, na działce i w garażu. Radioodbiorniki FM stały się powszechnymi urządzeniami, które pozwalają na prosty odbiór radia w Polsce. Czy wkrótce staną się całkowicie bezużyteczne. Trudno dziś wykluczyć taki scenariusz. Jeśli rzeczywiście Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji będzie dążyła do wprowadzenia wyłącznie radiofonii cyfrowej, może to oznaczać, że ze standardowym pasmem FM od 87,5-108,0 MHz będziemy musieli się pożegnać. I to jeszcze w tej dekadzie.
Co to jest DAB+?
DAB+ to technologia, która jest tym samym dla radia, czym dla nadawców telewizyjnych stał się system DVB-T, a obecnie DVB-T2 / HEVC – czyli technologia nadawania naziemnej telewizji cyfrowej.
Skrót pochodzi od nazwy Digital Audio Broadcasting, który oznacza technikę cyfrowego nadawania treści audio z nadajników naziemnych. A co oznacza znak „plus”? To po prostu oznaczenie bardziej rozwiniętej generacji tej samej, cyfrowej technologii.
Twitter wprowadzi możliwość edycji tweetów? Próby już się odbywająMichał Górecki
Co daje DAB+?
Już teraz osoby posiadające odbiorniki pozwalające na odbiór sygnału DAB+ mogą cieszyć się coraz bogatszą (co nie znaczy, że pełną) ofertą różnych rozgłośni radiowych. Co ważne doskonała cyfrowa jakość nie pogarsza się wraz z oddalaniem od źródła sygnału, czyli nadajnika. Jeśli wyjedziemy z zasięgu, nie będzie szumów, czy trzasków. Program po prostu zniknie i nastanie cisza. Niestety obecnie takich plam pozbawionych sygnału cyfrowego w Polsce jest dość dużo, co potwierdzą osoby posiadające takie odbiorniki w swoich samochodach.
Po drugie, cyfrowe radio daje potężny impuls rozwojowy. Obecnie stosowany analogowy FM jest ograniczony. Jest przecież określona pula częstotliwości, na której zmieści się ograniczona ilość stacji. W przypadku DAB tego problemu nie ma. To otwiera drogę do budowy stacji tematycznych, np. z muzyką klasyczną, treściami dla dzieci, czy informacjami i publicystyką. Takie „pozycjonowanie” stacji to również ogromna szansa dla reklamodawców, którym łatwiej będzie odnaleźć swój „target”.
Słabości technologii DAB+
Ewidentną słabością stosowania technologii DAB+ jest konieczność posiadania odpowiedniego odbiornika. I tu zaczynają się schody. Fakt, można kupić urządzenie za około 100 złotych. Gdybyśmy jednak chcieli wymienić każde urządzenie FM w domu, samochodzie i biurze, koszty mogą być trudne do zaakceptowania. Po drugie, próżno szukać dziś na DAB+ największych stacji komercyjnych, które cieszą się dużą słuchalnością i ani myślą o technologicznej przeprowadzce.
Po trzecie DAB+ ma pecha jeśli chodzi o zdobywanie popularności. Dość powiedzieć, że pierwszy odbiornik w tej technologii wyprodukowano w 1998 roku.
Po czwarte wreszcie – czy w czasach, w których każdy posiadacz smartfona ma dostęp do radia internetowego, oraz serwisów takich jak Spotify czy Tidal jest sens odkrywania radia na nowo…?
Które kraje już wyłączyły FM?
W 2022 roku ostatnia częstotliwość FM ma zamilknąć w Norwegii. Podobne zapowiedzi, choć zdecydowanie mniej śmiałe pojawiają się w różnych krajach.
Wiele państw zwraca jednak uwagę na fakt, że nową technologię można wdrażać bez wyłączania starego systemu, i chyba obecnie wydaje się to bardzo rozsądną perspektywą. O zwycięstwie, lub nie radia cyfrowego powinna zdecydować „niewidzialna ręka rynku”. Ale to tylko nasza opinia.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?