Koniec radia FM w Polsce? Czym jest technologia DAB+?

W przyszłym roku minie 10 lat od kiedy wyłączono ostatni nadajnik telewizji analogowej w naszym kraju. Czy za kilka lat czeka nas to samo w przypadku radia? Czy technologia DAB+ zastąpi definitywnie FM? 

  • Anna Malinowska
  • /
  • 9 września 2022

Koniec radia FM w Polsce?

Kilka dni temu media obiegła informacja, z której wynika, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji konsultuje projekt stanowiska, dotyczącego zakończenia analogowego nadawania programów radiowych w paśmie FM. Z zapowiedzi wynika, że ten przełomowy moment dla polskiej radiofonii miałby nastąpić między 2026 a 2030 rokiem. 

Dodajmy, że taki plan spotyka się z dość dużą krytyką po stronie największych komercyjnych rozgłośni, które swoją przyszłość nadal wiążą z pasmem FM. 

Radioodbiorniki do wymiany?

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Mamy je w domu, samochodzie, biurze, na działce i w garażu. Radioodbiorniki FM stały się powszechnymi urządzeniami, które pozwalają na prosty odbiór radia w Polsce. Czy wkrótce staną się całkowicie bezużyteczne. Trudno dziś wykluczyć taki scenariusz. Jeśli rzeczywiście Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji będzie dążyła do wprowadzenia wyłącznie radiofonii cyfrowej, może to oznaczać, że ze standardowym pasmem FM od 87,5-108,0 MHz będziemy musieli się pożegnać. I to jeszcze w tej dekadzie. 

Co to jest DAB+?

DAB+ to technologia, która jest tym samym dla radia, czym dla nadawców telewizyjnych stał się system DVB-T, a obecnie DVB-T2 / HEVC – czyli technologia nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. 

Skrót pochodzi od nazwy Digital Audio Broadcasting, który oznacza technikę cyfrowego nadawania treści audio z nadajników naziemnych. A co oznacza znak „plus”? To po prostu oznaczenie bardziej rozwiniętej generacji tej samej, cyfrowej technologii. 

Twitter wprowadzi możliwość edycji tweetów? Próby już się odbywająTwitter wprowadzi możliwość edycji tweetów? Próby już się odbywająMichał Górecki

Co daje DAB+?

Już teraz osoby posiadające odbiorniki pozwalające na odbiór sygnału DAB+ mogą cieszyć się coraz bogatszą (co nie znaczy, że pełną) ofertą różnych rozgłośni radiowych. Co ważne doskonała cyfrowa jakość nie pogarsza się wraz z oddalaniem od źródła sygnału, czyli nadajnika. Jeśli wyjedziemy z zasięgu, nie będzie szumów, czy trzasków. Program po prostu zniknie i nastanie cisza. Niestety obecnie takich plam pozbawionych sygnału cyfrowego w Polsce jest dość dużo, co potwierdzą osoby posiadające takie odbiorniki w swoich samochodach. 

Po drugie, cyfrowe radio daje potężny impuls rozwojowy. Obecnie stosowany analogowy FM jest ograniczony. Jest przecież określona pula częstotliwości, na której zmieści się ograniczona ilość stacji. W przypadku DAB tego problemu nie ma. To otwiera drogę do budowy stacji tematycznych, np. z muzyką klasyczną, treściami dla dzieci, czy informacjami i publicystyką. Takie „pozycjonowanie” stacji to również ogromna szansa dla reklamodawców, którym łatwiej będzie odnaleźć swój „target”. 

Słabości technologii DAB+

Ewidentną słabością stosowania technologii DAB+ jest konieczność posiadania odpowiedniego odbiornika. I tu zaczynają się schody. Fakt, można kupić urządzenie za około 100 złotych. Gdybyśmy jednak chcieli wymienić każde urządzenie FM w domu, samochodzie i biurze, koszty mogą być trudne do zaakceptowania. Po drugie, próżno szukać dziś na DAB+ największych stacji komercyjnych, które cieszą się dużą słuchalnością i ani myślą o technologicznej przeprowadzce.

Po trzecie DAB+ ma pecha jeśli chodzi o zdobywanie popularności. Dość powiedzieć, że pierwszy odbiornik w tej technologii wyprodukowano w 1998 roku. 

Po czwarte wreszcie – czy w czasach, w których każdy posiadacz smartfona ma dostęp do radia internetowego, oraz serwisów takich jak Spotify czy Tidal jest sens odkrywania radia na nowo…?

Które kraje już wyłączyły FM?

W 2022 roku ostatnia częstotliwość FM ma zamilknąć w Norwegii. Podobne zapowiedzi, choć zdecydowanie mniej śmiałe pojawiają się w różnych krajach. 

Wiele państw zwraca jednak uwagę na fakt, że nową technologię można wdrażać bez wyłączania starego systemu, i chyba obecnie wydaje się to bardzo rozsądną perspektywą. O zwycięstwie, lub nie radia cyfrowego powinna zdecydować „niewidzialna ręka rynku”. Ale to tylko nasza opinia. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!