Koniec analogowego radia? Jest sprzeciw pracodawców
Związek Pracodawców Prywatnych Mediów wraz z Konfederacją Lewiatan sprzeciwia się planom wyłączenia analogowego nadawania programów radiowych i przejścia wyłącznie na cyfrową technologię DAB+. W ich przekonaniu „nie ma konieczności szybkiej rezygnacji” z technologii FM.
- Mikołaj Frączak
- /
- 13 września 2022
Czy analogowe radio zostanie wyłączone?
Kilka dni temu w Polityce Bezpieczeństwa pisaliśmy o konsultacjach Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji projektu stanowiska dotyczącego rezygnacji z nadawania programów radiowych w paśmie FM. Mówimy o najpopularniejszym kanale dystrybucji w polskiej radiofonii. Przypomnijmy, KRRiT wstępnie proponuje przejście na nadawanie cyfrowe najpóźniej w 2030 roku, czyli jeszcze w tej dekadzie. Pasmo FM miałby zastąpić w pełni cyfrowy system DAB+.
Koniec radia FM w Polsce? Czym jest technologia DAB+?Anna Malinowska
Czy rezygnacja z pasma FM zaszkodzi radiofonii?
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
W ocenie zastępcy dyrektora generalnego Konfederacji Lewiatan, radcy prawnego Krzysztofa Kajdy „Rezygnacja z rozpowszechniania programów radiowych w technologii analogowej do 2030 roku zaszkodzi naszej radiofonii. Dlatego Związek Pracodawców Prywatnych Mediów jak i nadawcy radiowi w nim zrzeszeni, deklarują potrzebę utworzenia grupy roboczej z ich udziałem, która wypracowałaby rozwiązania transformacji cyfrowej, akceptowalne zarówno dla regulatora jak i dla uczestników rynku radiowego”.
Czy Europa zrezygnuje z radia FM na rzecz DAB+?
Lewiatan twierdzi, że punktem wyjścia do formułowania tez, jakie znalazły się w stanowisku KRRiT, jest ustalenie, że większość krajów w Europie uznała, że technologia DAB+ jest jedynym standardem, który może zastąpić używaną od dekad technologię analogową. Organizacja zrzeszająca pracodawców prostuje jednak, że tak naprawdę, większość państw nie zdecydowała się na pełne przejście na cyfrowy DAB+. Wiele z nich nie wskazało ostatecznej daty, która miałaby stanowić kres historii nadawania analogowego.
Lewiatan wskazuje, że wielu regulatorów podchodzi do tego tematu niezwykle ostrożnie, oraz prowadzi baczne obserwacje rynku cyfrowych technologii. Obecnie tylko Norwegia określiła, że do 2022 roku nadawanie FM zostanie zastąpione cyfrowym, ale jak się okazało niedawno Oslo odroczyło tę zmianę o kolejne 5 lat. Żywotność pasma FM wydłużyły też władze Hiszpanii, Szwecji oraz Wielkiej Brytanii. Z wdrażania radiowej „cyfry” zrezygnowały Irlandia oraz Węgry.
Jak państwa europejskie podchodzą do cyfryzacji radia?
Większość państw na Starym Kontynencie, również tych, które cechuje wyższa zamożność obywateli, ostrożnie podchodzi do tego zagadnienia, skupiając się na ochronie rynku radiowego oraz słuchaczy. „Taka troska motywowana jest m.in faktem, iż radiofonia należy do mediów tradycyjnych i w chwili obecnej jest sukcesywnie wypierana przez nowe formy komunikacji, w szczególności internetowej. Nagłe odcięcie słuchaczy od tradycyjnego sposobu odbioru radia nie spowoduje ich przejścia na format cyfrowy, ale ucieczkę do innych kanałów komunikacji” – czytamy w stanowisku pracodawców.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?