Firmy zachęcają pracowników do stosowania filtru światła niebieskiego

Przez media przetoczyło się wiele artykułów na temat szkodliwości światła niebieskiego na ekranie laptopa czy smartfonu. Dlatego firmy coraz częściej zachęcają pracowników do stosowania filtru światła niebieskiego. Dzieje się tak np. przy okazji szkoleń BHP. Czy to faktycznie dobry pomysł?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 13 września 2022

Dlaczego światło niebieskie jest szkodliwe?

Ekran komputera, czy smartfonu emituje tzw. światło niebieskie, nazywane fachowo promieniowaniem „niebieskofioletowym”. Zdaniem naukowców oddziałuje ono niekorzystnie na siatkówkę. Osoby, które spędzają dużo czasu przed ekranem, muszą się liczyć z ryzykiem trwałego uszkodzenia narządu wzroku. Następuje ono z reguły stopniowo. Warto więc zapewnić podstawową „higienę” wzroku. Jednym ze sposobów jest właśnie stosowanie filtra światła niebieskiego. 

Podrażnienie i zmęczenie oczu

Nasz organizm potrafi bronić się przed zagrożeniami, a nawet „zaprotestować”, kiedy negatywny czynnik oddziałuje na nas zbyt długo. W krótszej perspektywie, światło niebieskie powoduje podrażnienie oczu. Pojawia się zjawisko zmęczenia wzroku. W takich okolicznościach spada poziom naszej koncentracji na zadaniach. Dość szybko pogarsza się samopoczucie. Warto sprawdzić, czy stosowanie filtru światła niebieskiego poprawia sytuację. W wielu przypadkach naprawdę jest lepiej. 

Jak właściwie ustawić monitor w pracy?Jak właściwie ustawić monitor w pracy?Mikołaj Frączak

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO


Kiedy filtr światła niebieskiego jest szczególnie przydatny?

Stosowanie takiego rozwiązania jest zalecane osobom z wadą wzroku, lub pracującym w godzinach nocnych. Światło niebieskie prowadzi według części badaczy to zaburzenia rytmu dobowego naszego organizmu, nadpobudliwości oraz rozdrażnienia. Osoby pracujące wieczorem przy dużej jasności ekranu mogą mieć problemy z zaśnięciem oraz nocną regeneracją organizmu. 

Jak włączyć filtr światła niebieskiego?

Filtr światła niebieskiego można włączyć zarówno w ustawieniach ekranu komputera, jak również w telefonie. Popularną opcją jest funkcja automatycznie włączająca się między zachodem a wschodem słońca. W komputerach produkowanych przez Apple rozwiązanie to nosi nazwę „Night Shift”. 

Po włączeniu tej funkcji nie odczujemy szczególnej różnicy. Ekran będzie wydawał się delikatnie pożółkły, a kolory bardziej stonowane. Można się przyzwyczaić. Szczególnie że robimy to w trosce o nasze zdrowie. 

Innym rozwiązaniem jest używanie okularów z filtrem światła niebieskiego. Na rynku można kupić m.in. „zerówki”, które chronią przed szkodliwym promieniowaniem. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!