Jak właściwie ustawić monitor w pracy?

Osoby, które na stałe pracują z tekstem lub po prostu spędzają dużo czasu przy pracy w biurze, powinny położyć szczególnie duży nacisk na właściwe ustawienie monitora. Na jakie elementy warto położyć szczególnie duży nacisk?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 15 października 2021

Ustawienie monitora a światło słoneczne

Warto rozpocząć od tego, że nie każda wolna przestrzeń, jaką wygospodarujemy w domu, nada się na stanowisko biurowe. Ta sama uwaga dotyczy także (a może nawet zwłaszcza) firm, które zatrudniają wiele osób. Nie powinno się stawiać monitorów i sadzać ludzi do pracy w dowolnym miejscu, jakie jeszcze zostało w firmie. 

Praca pod światło niesie ze sobą wiele komplikacji. Jeśli pracownik ciągle będzie musiał “ślepić” i zerkać pod światło, by na przykład dostrzec treści, jakie wyświetlają się na wykresie w arkuszu czy treść w edytorze tekstu, to będzie wykonywał swoje zadania wolniej niż osoby, które mają lepsze miejsce pracy.

Warto pamiętać też o kwestiach związanych ze zdrowiem. Na pozór błahe „ślepienie” w obszar roboczy wyświetlacza może skutkować problemami ze wzrokiem ze szczególnym naciskiem na problemy z plamką żółtą, co może prowadzić do problemów, które znacznie skomplikują nam życie. 

Warto też upewnić się, że stanowisko robocze nie znajduje się w takim miejscu, że o wybranej porze dnia, bez względu na porę roku, pada na nie intensywne światło. W praktyce skutkuje to tym, że lepiej nie umieszczać urządzenia w taki sposób, by znajdowało się ono w osi północ-zachód. 

Jeśli jednak nie mamy możliwości, by znacząco wpłynąć na kształt pomieszczenia, to zawsze warto zastanowić się nad roletami, które będą umiejętnie tłumić intensywne światło, a nie sprawią, że w pomieszczeniu będzie zbyt ciemno. Paradoksalnie, praca przy kiepskiej jakości oświetleniu, również mogłaby się odbić na naszej kondycji zdrowotnej negatywnie. Jasne, uderzające nas obrazy, gdy wokół jest zbyt ciemno, to prosta droga do migren.

Jak umieścić komputer i monitor w domu?

Nie jest to tak trudne zadanie, jak mogłoby się wydawać. W tej sytuacji musimy jednak brać pod uwagę jeszcze kilka dodatkowych zmiennych. Jedną z nich jest głośność pracy urządzenia. Wiele osób przekonało się już, że gry lub treści VOD oglądane na urządzeniu, które sstoi zbyt blisko sypialni, to delikatnie mówiąc, bardzo kiepski pomysł. 

Jak zaktualizować Androida?Jak zaktualizować Androida?Michał Górecki

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Powinniśmy pamiętać też o tym, by monitor miał odpowiednio dużą przekątną i był umieszczony w taki sposób, abyśmy byli w stanie objąć wzrokiem cały obszar roboczy wyświetlacza. Jeśli będziemy siedzieć zbyt blisko, również możemy nabawić się pewnych problemów ze wzrokiem. 

Jakie standardy powinien spełniać dobry monitor?

Na pewno warto zastanowić się nad tym, czy spełnia on normy niezbędne do pracy z nim przez kilka długich godzin. Dobrze rokuje już choćby wysoka częstotliwość odświeżania oraz dedykowany tryb pracy w nocy, kiedy urządzenie eliminuje szkodliwe dla naszych oczu promieniowanie niebieskie. Bez wątpienia warto zainteresować się też tymi urządzeniami, które dają możliwość regulacji wysokości ekranu: im większe możliwości odda nam urządzenie w tym aspekcie, tym lepiej. Odciąży to nasz odcinek szyjny kręgosłupa.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!