Jak streamować muzykę w samochodzie?

Radio w samochodzie to właściwie standardowe wyposażenie każdego pojazdu. Mimo tego, że mamy dostęp do dziesiątek, a może i setek rozgłośni, które nadają w paśmie FM, to nie oznacza to, że zawsze będziemy w stanie znaleźć muzykę idealnie dopasowaną do nas. A gdyby tak można było stremować muzykę na przykład ze swojego telefonu? Na szczęście można. Podpowiadamy, jak to zrobić!

  • Michał Górecki
  • /
  • 15 października 2021

Czy stremowanie muzyki jest legalne?

Jeśli pochodzi ona z legalnego źródła i słuchają jej tylko osoby, które są właścicielami konta w danej usłudze (lub osoby blisko spokrewnione, na przykład żona, mąż czy dzieci) to nic nie stoi na przeszkodzie, by słuchać muzyki w taki sposób, co zresztą jest zwykle bardzo jasno zarysowane w regulaminach tych platform.

Problematyczne byłoby streamowanie muzyki szerszemu gronu osób, które nie należą do naszego bliskiego kręgu znajomych. Nie wolno na przykład działać w ten sposób, gdy prowadzimy restaurację i chcemy włączyć muzykę ze Spitify dla naszych gości. Wyjątkiem od tej reguły jest zakup licencji komercyjnej, którą Spotify ma w swojej ofercie.

Warto pamiętać też o tym, że bez względu na to, czy puszczamy muzykę ze Spotify czy może jednak słuchamy radio, musimy opłacać abonament radiowo-telewizyjny. Wynika to z dość specyficznego założenia, jakie przyjął ustawodawca. Nie musimy tylko i wyłącznie słuchać muzyki, by płacić. Wystarczy, że mamy taką możliwość. A ją — zgodnie z literą prawa — otwiera już sam fakt posiadania radioodbiornika. Tak skonstruowane są przepisy w Polsce.

Jak streamować muzykę w aucie?

Najprościej byłoby oczywiście zapewnić sobie pełną kompatybilność z jedną z dwóch platform: Apple CarPlay lub Android Auto. To popularne standardy, które pojawiają się w większości nowych pojazdów, które zadebiutowały na rynku po 2017 roku. Obecnie trudno wskazać markę, która nie zapewniałaby kompatybilności z tym standardem w nowych pojazdach.

Czym jest bezpieczeństwo fizyczne?Czym jest bezpieczeństwo fizyczne?Rafał Stępniewski

Z Android Auto oraz ekosystemem od Apple można łączyć się na dwa sposoby: przez Bluetooth lub „po kablu”. W zależności od standardu i producenta naszego telefonu, wystarczy zapewnić połączenie USB-USB-C lub USB-microUSB lub (w przypadku ekosystemu Apple) USB-Lighting. Urządzenie sparuję się (połączy) z naszym autem, dzięki czemu po chwili będzie można słuchać muzyki, jaką mamy na naszym urządzeniu mobilnym.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Po stronie ciekawostek warto wskazać, że jest to standard tak uniwersalny, że obsługuje nie tylko Spotify, ale i Tidala czy YouTube oraz YouTube Premium. Jeśli dana aplikacja może działać w ekosystemie Apple lub Androida, to jest więcej niż prawdopodobnym, że w ten sposób uda nam się odtwarzać nasze ulubione utwory, jadąc autem.

Alternatywne metody odtwarzania muzyki w samochodzie

Stale i niezmiennie działa też wysyłanie plików muzycznych przez Bluetooth. To bardzo popularny standard w pojazdach, które powstały między 2013 a 2018 rokiem. W takiej sytuacji musimy włączyć daną aplikację na telefonie, a następnie wybrać pojazd jako źródło odtwarzania dźwięku. W najstarszych autach korzysta się ze wpinanego do gniazda zapalniczki Transmitera FM, jednak to standard, który zapewnia dość niską jakość dźwięku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!