Apple Pay pod specjalnym nadzorem KE. Problem dotyczy chipów NFC w iPhone

Komisja Europejska szykuje postępowanie antymonopolowe przeciwko Apple. Firmie grozi wysoka grzywna jeśli nadal nie będzie dopuszczać konkurencji do korzystania z chipów NFC zainstalowanych w swoich telefonach i innych urządzeniach mobilnych. Jeśli Apple nie zmieni polityki, i chipy NFC zastrzeżone będą wyłącznie dla ich własnego standardu płatności, szykują się kolejne problemy dla technologicznego giganta z Cupertino.

  • Michał Górecki
  • /
  • 19 października 2021

Apple może zostać ukarane przez KE

Zdaniem agencji Reuters jest niemal przesądzone, że firma Apple narusza unijne przepisy antymonopolowe, nie pozwalając konkurencji korzystać z modułów NFC zainstalowanych m.in. w telefonach iPhone czy iPadach. W tej chwili moduły są wykorzystywane wyłącznie do płatności Apple Pay. Tym samym podejmowane przez Komisję Europejską ustalenia powoli zbliżają się ku końcowi, a Apple może czekać kolejny unijny pozew.

Przypomnijmy, że Komisja Europejska wszczęła formalne dochodzenie antymonopolowe w czerwcu 2020 roku wobec Apple, aby ocenić, czy praktyki koncernu w związku z Apple Pay naruszają unijne reguły konkurencji. Dochodzenie dotyczyło warunków integracji Apple Pay z innymi aplikacjami i witrynami handlowymi (pojawiły się zarzuty, że Apple wymusza na developerach i operatorach korzystanie z ich standardu płatności). Druga, o wiele ważniejsza kwestia dotyczyła właśnie udostępniania chipów NFC instalowanych w urządzeniach z „nadgryzionym jabłkiem”.

Czy warto aktualizować Apple iOS?Czy warto aktualizować Apple iOS?Michał Górecki

Chip NFC w iPhone dla wszystkich albo kara?

Ciężkie działa przeciwko Apple wytoczyła Margrethe Vestager, unijna komisarz odpowiedzialna za politykę konkurencji. Jej zdaniem rozwiązania płatności mobilnych szybko zyskują akceptację wśród użytkowników urządzeń mobilnych, ułatwiając płatności zarówno online, jak i w sklepach stacjonarnych. Niestety Apple ustala warunki korzystania z Apple Pay oraz wykorzystanie modułów NFC z możliwym naruszeniem prawa. Zdaniem Vestager ważne jest, aby firma Apple podjęła odpowiednie środki, które umożliwią konsumentom pełnię korzyści płynących z nowych technologii płatniczych, w tym lepszego wyboru, jakości, innowacyjności i konkurencyjnych cen.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jeśli Komisja Europejska zdecyduje się pozwać Apple, efekt może oznaczać poważne koszty dla koncernu. Komisja, która ma trzy inne sprawy przeciwko Apple, może ukarać firmę do 10 procent ich globalnych obrotów za naruszenie przepisów UE. Dla koncernu z Cupertino oznacza to miliardowe straty. Na razie firma odrzuca zarzuty KE, wskazuje na kwestię bezpieczeństwa swoich klientów, jako główny powód ograniczenia chipów NFC wyłącznie dla płatności Apple Pay.

Jak płacić Apple Pay?

Standard płatności Apple Pay działa w Polsce z powodzeniem od kilku lat. Za pomocą usługi Apple Pay można płacić w sklepach, aplikacjach czy witrynach internetowych. Jak płacić przy użyciu Apple Pay w sklepach i innych miejscach? To proste, wystarczy skorzystać z telefonu iPhone lub zegarka Apple Watch. W zależności od sprzętu trzeba po przyłożeniu urządzenia do terminala odblokować płatność, a następnie ją zatwierdzić za pomocą Face ID lub kodem podanym do zatwierdzania płatności. Funkcję zatwierdzania można też wyłączyć. Co ważne za pomocą Apple Pay można też płacić w internecie lub w aplikacjach. Wystarczy wybrać Apple Pay jako metodę płatności. Operację można zatwierdzić na telefonie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!