Bat na bigtechy. Co niesie ze sobą Akt o usługach cyfrowych?
Akt o usługach cyfrowych często nazywany jest batem na koncerny technologiczne, które coraz trudniej okiełznać tak pod względem ochrony danych osobowych jak i polityki niesprzyjającej uczciwej konkurencji na rynku. UE chce zmusić bigtech do transparentnego działania wobec użytkowników usług jak również pozostałych firm.

- Mikołaj Frączak
- /
- 17 listopada 2021
Jakich usług dotyczą nowe przepisy?
Akt o usługach cyfrowych dotyczy usług pośrednictwa internetowego, z których każdego dnia korzystają miliony Europejczyków. Obowiązki różnych podmiotów internetowych zostały określone stosownie do ich roli, udziału w rynku i siły oddziaływania na internetowy ekosystem.
Przepisy te, lepiej chronią konsumentów oraz ich prawa podstawowe w internecie, ustanawiają precyzyjne ramy regulujące przejrzystość i zakres odpowiedzialności platform internetowych oraz sprzyjają innowacjom, wzrostowi gospodarczemu i konkurencyjności na jednolitym rynku.
Nowe przepisy mają mieć same pozytywne aspekty
Zdaniem KE przygotowywane przepisy są zgodne z zasadą proporcjonalności, sprzyjają innowacjom, konkurencyjności i wzrostowi gospodarczemu oraz ułatwiają mniejszym platformom, MŚP i przedsiębiorstwom typu start-up działalność na większą skalę. Przepisy te przywracają równowagę pod względem odpowiedzialności poszczególnych uczestników interakcji online: użytkowników, platform i organów publicznych. Podstawą zmian są wartości europejskie, zgodnie z którymi dobro obywateli stoi na pierwszym miejscu.
Co to oznacza dla obywateli: większy wybór, niższe ceny, mniejsze ryzyko trafienia na nielegalne treści, lepsza ochrona praw podstawowych.
Co to oznacza dla dostawców usług cyfrowych: pewność prawa, harmonizacja przepisów, prostsze podejmowanie i rozwijanie działalności w Europie.
Nowych unijnych przepisów będą musieli przestrzegać wszyscy pośrednicy internetowi oferujący swoje usługi na jednolitym rynku, bez względu na to, czy mają siedzibę w UE, czy poza jej terytorium. Obowiązki mikro- i małych przedsiębiorstw będą proporcjonalne do ich wyników i udziału w rynku, co nie oznacza, że będą zwolnione z odpowiedzialności.
Będzie nowa szczepionka i leki na COVID-19. KE zatwierdziła dokumentyMikołaj Frączak
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Akt o usługach cyfrowych znacznie usprawnia mechanizmy usuwania nielegalnych treści oraz skutecznej ochrony praw podstawowych użytkowników w internecie, w tym swobody wypowiedzi. Zwiększa też poziom kontroli publicznej nad działalnością platform internetowych, zwłaszcza tych, z których korzysta ponad 10 proc. ludności UE.
Jakie propozycje wobec koncernów ma UE?
UE chce zapewnić środki służące zwalczaniu nielegalnych towarów, usług lub treści w internecie, takie jak mechanizm sygnalizowania takich treści przez użytkowników, a w przypadku platform – mechanizm współpracy z „zaufanymi podmiotami sygnalizującymi”Pojawią się też nowe obowiązki dotyczące identyfikowalności użytkowników biznesowych na internetowych platformach handlowych, aby pomóc w identyfikowaniu sprzedawców nielegalnych towarów.
Będzie też szansa na skuteczne zabezpieczenia dla użytkowników, w tym możliwość zakwestionowania decyzji platform w zakresie moderowania treści.Firmy zostaną zmuszone do przejrzystości funkcjonowania, w tym w sprawie algorytmów stosowanych w podpowiedziach. Przepisy wprowadzą też obowiązki dla bardzo dużych platform w zakresie zapobiegania niewłaściwemu wykorzystywaniu ich systemów poprzez podejmowanie działań opartych na ocenie ryzyka oraz poprzez przeprowadzanie niezależnych kontroli zarządzania ryzykiem związanym z tymi systemami.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?