ONZ chce zakazać stosowania sztucznej inteligencji? Tak, ale w niektórych przypadkach

W raporcie Organizacji Narodów Zjednoczonych pod nazwą „Prawo do prywatności w erze cyfrowej” przedstawiono zagrożenia związane z systemami sztucznej inteligencji, które mogą bezpośrednio wpływać na kwestię bezpieczeństwa danych i praw człowieka.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 23 listopada 2021

SI ważna, ale trzeba uważać

ONZ potwierdziło niezaprzeczalny i stale rosnący wpływ technologii sztucznej inteligencji na korzystanie z prawa do prywatności i innych praw człowieka, zarówno na lepsze, jak i na gorsze. Wskazała na niepokojące zmiany, w tym na rozległy ekosystem w dużej mierze nieprzejrzystego gromadzenia i wymiany danych osobowych, który stanowi podstawę części powszechnie stosowanych systemów sztucznej inteligencji.Systemy te wpływają na podejście rządu do policji i wymiaru sprawiedliwości, określają dostępność usług publicznych, decydują, kto ma szansę na zatrudnienie, oraz wpływają na to, jakie informacje ludzie widzą i mogą udostępniać w Internecie.

Co więcej, ryzyko dyskryminacji związane z decyzjami opartymi na sztucznej inteligencji jest aż nazbyt realne. Raport przedstawia szereg sposobów rozwiązania podstawowych problemów związanych ze sztuczną inteligencją, podkreślając, że tylko kompleksowe podejście oparte na prawach człowieka może zapewnić trwałe rozwiązania z korzyścią dla wszystkich.

Ktoś musi wziąć odpowiedzialność

Zdaniem ONZ jednym z celów przyszłych prac z perspektywy praw człowieka powinno być znalezienie sposobów na wypełnienie ogromnej luki w zakresie odpowiedzialności w globalnym środowisku danych. Wreszcie, należy pilnie zidentyfikować i wdrożyć rozwiązania pozwalające przezwyciężyć dyskryminację powodowaną przez sztuczną inteligencję.

ONZ zaleca ponadto państwo potrzebę ochrony i wzmocnienia wszystkich praw człowieka w zakresie rozwoju i wykorzystania sztucznej inteligencji i zarządzania nią jako głównego celu oraz zapewnienia równego poszanowania i egzekwowania wszystkich praw człowieka w internecie i poza nim.Warto upewnić się, że korzystanie ze sztucznej inteligencji jest zgodne ze wszystkimi prawami człowieka oraz że wszelka ingerencja w prawo do prywatności i inne prawa człowieka poprzez korzystanie ze sztucznej inteligencji jest przewidziana przez prawo, ma uzasadniony cel, jest zgodna z zasadami konieczności i proporcjonalności oraz nie narusza istoty przedmiotowych praw.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Sztuczna inteligencja a uczenie maszynowe. Na czym polega różnica?Sztuczna inteligencja a uczenie maszynowe. Na czym polega różnica?Mikołaj Frączak

Zakaz stosowania sztucznej inteligencji?

ONZ chce wyraźnie zakazać zastosowań sztucznej inteligencji, które nie mogą być obsługiwane zgodnie z międzynarodowym prawem w zakresie praw człowieka, oraz nałożyć moratorium na sprzedaż i używanie systemów sztucznej inteligencji, które niosą ze sobą wysokie ryzyko dla korzystania z praw człowieka, dopóki nie zostaną zapewnione odpowiednie zabezpieczenia, w celu ochrony praw człowieka.

Organizacja planuje również moratorium na stosowanie technologii zdalnego rozpoznawania biometrycznego w przestrzeni publicznej, przynajmniej do czasu, gdy odpowiedzialne organy będą w stanie wykazać zgodność ze standardami prywatności i ochrony danych oraz brak istotnych problemów z dokładnością i dyskryminujących skutków.

Potrzebne są nowe przepisy

ONZ zaleca ponadto przyjmowanie i skuteczne egzekwowanie, za pośrednictwem niezależnych, bezstronnych organów, przepisów dotyczących prywatności danych dla sektora publicznego i prywatnego jako podstawowego warunku ochrony prawa do prywatności w kontekście sztucznej inteligencji.

Państwa powinny przyjąć ramy prawne i regulacyjne, które odpowiednio zapobiegają i łagodzą wielopłaszczyznowe negatywne skutki dla praw człowieka związane ze stosowaniem SI przez sektor publiczny i prywatny.Natomiast ofiarom naruszeń praw człowieka i nadużyć związanych z wykorzystaniem systemów sztucznej inteligencji zapewnić dostęp do skutecznych środków odwoławczych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!