Będzie nowa szczepionka i leki na COVID-19. KE zatwierdziła dokumenty

Pojawi się nowa firma, od której kraje Unii Europejskiej będą mogły kupować partie szczepionek przeciwko koronawirusowi. To już ósma szczepionka na terenie UE dopuszczona do sprzedaży i wykorzystania. UE chce także zwiększyć liczbę leków przeciwko Covid-19.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 16 listopada 2021

8. szczepionka na rynku unijnym

Komisja Europejska zatwierdziła ósmą umowę dotyczącą możliwości zakupu potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-19. Umowa z firmą Valneva przewiduje możliwość zakupu przez wszystkie państwa członkowskie UE prawie 27 mln dawek szczepionki w 2022 r. Przewiduje także możliwość dostosowania szczepionki do nowych wariantów i zamówienia przez państwa członkowskie do 33 mln dodatkowych szczepionek w 2023 r.

Umowa z Valneva jeszcze bardziej poszerza wachlarz szczepionek, które mają być produkowane w Europie w ramach kontraktów podpisanych z firmami AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV, BioNtech-Pfizer, CureVac, Moderna i Novavax.

Valneva – co wiemy o firmie

Ten zróżnicowany zestaw szczepionek zagwarantuje, że Europa będzie dobrze przygotowana do szczepień, gdy tylko bezpieczeństwo i skuteczność szczepionek zostaną dowiedzione. Państwa członkowskie mogą postanowić, że przekażą szczepionkę w formie darów krajom o niższych i średnich dochodach lub przekierują ją do innych krajów europejskich.

Valneva jest europejskim przedsiębiorstwem biotechnologicznym opracowującym szczepionkę zawierającą inaktywowanego wirusa, wytwarzaną z żywego wirusa poprzez inaktywację chemiczną. Jest to tradycyjna technologia szczepień, stosowana od 60–70 lat, o ugruntowanej metodyce i wysokim poziomie bezpieczeństwa. Większość szczepionek przeciwko grypie i wiele szczepionek podstawowych wykorzystuje tę technologię. Jest to obecnie jedyna potencjalna szczepionka zawierająca inaktywowanego wirusa w badaniach klinicznych przeciwko COVID-19 w Europie.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Wszystkie certyfikaty szczepień na Covid-19 nieważne? Poważny wyciek danychWszystkie certyfikaty szczepień na Covid-19 nieważne? Poważny wyciek danychMikołaj Frączak

EMA zatwierdza nowe leki

Z kolei Europejska Agencja Leków (EMA) wydała pozytywną opinię na temat środków terapeutycznych przeciwko COVID-19 − Ronapreve i Regkirona −uznanych przez Komisję za obiecujące w ramach unijnej strategii na rzecz środków terapeutycznych przeciwko COVID-19 Oba stosuje się na wczesnych etapach zakażenia na podstawie antywirusowych przeciwciał monoklonalnych.

Unijna strategia na rzecz środków terapeutycznych przeciwko COVID-19 ma na celu stworzenie szerokiej gamy takich środków, tak aby do końca roku udostępnić trzy do pięciu nowych środków terapeutycznych. Strategia obejmuje pełny cykl życia leków: od badań, rozwoju, wyboru obiecujących potencjalnych leków, szybkiego zatwierdzania na szczeblu regulacyjnym, produkcji i wprowadzenia leków do obrotu aż po ostateczne stosowanie.

Leki wkrótce będą dostępne

Pierwszy wykaz pięciu obiecujących środków terapeutycznych został opublikowany w czerwcu 2021 r. W październiku 2021 r. Komisja poczyniła kluczowy krok, tworząc zestaw 10 potencjalnych środków terapeutycznych przeciwko COVID-19. Ustanowiony wykaz opiera się na niezależnych opiniach naukowych i skupia się na potencjalnych metodach leczenia COVID-19, które prawdopodobnie zostaną dopuszczone do obrotu, a tym samym będą wkrótce dostępne na rynku europejskim.

Te środki terapeutyczne zapewnią pacjentom w całej UE jak najszybsze leczenie, pod warunkiem, że Europejska Agencja Leków potwierdzi ich bezpieczeństwo i skuteczność. Zarówno Ronapreve, jak i Regkirona zostały ujęte w sporządzonym przez Komisję w czerwcu 2021 r. wykazie pięciu obiecujących środków terapeutycznych, a w październiku 2021 r. złożono wnioski o dopuszczenie ich do obrotu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!