Koniec ze współdzieleniem konta w Netfliksie?

Korzystacie z Netfliksa? Serwis planuje już od dawna zabronić w jakiś sposób użytkownikom udostępniania haseł do konta za pieniądze osobom, które nie mieszkają razem. Biznesowo jest to pomysł dobry, choć oczywiście pozostaje pytanie, czy możliwy do zrealizowania.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 19 listopada 2021

Czym jest Netflix?

Netflix to serwis streamingowy działający na zasadach abonamentu, który umożliwia użytkownikom oglądanie filmów, seriali i programów bez reklam przy użyciu urządzenia połączonego z internetem. Filmy, seriale i programy można także pobierać na urządzenia z systemem iOS, Android lub Windows 10, aby obejrzeć je bez dostępu do internetu.

Jak korzystać z Netfliksa?

W celu korzystania z serwisu Netflix należy założyć konto na stronie platformy lub przez aplikację, dokonać wyboru odpowiedniego planu, a następnie podpiąć możliwość opłacania subskrypcji. Członkostwo w serwisie Netflix jest automatycznie przedłużane aż do rezygnacji. W celu korzystania z serwisu Netflix użytkownik musi dysponować dostępem do internetu oraz urządzeniem z obsługą platformy Netflix i przekazać informacje dotyczące co najmniej jednej metody płatności.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Metoda ta oznacza aktualną, poprawną i akceptowaną metodę płatności, którą można później każdorazowo zmienić i która może obejmować płatność z wykorzystaniem konta użytkownika zarejestrowanego w innej firmie. Użytkownik, o ile nie zrezygnuje z członkostwa przed datą rozliczenia, upoważnia serwis do pobrania opłaty członkowskiej za następny okres rozliczeniowy przy użyciu wybranej przez siebie metody.

Czy współdzielenie konta z osobą spoza domu jest zgodne z regulaminem?

Większość klientów Netfliksa korzysta z serwisu streamingowego zgodnie z regulaminem, czyli nie udostępnia swojego konta osobom trzecim. Jest jednak odsetek klientów, którzy chcą obejść nieco wysokie ich zdaniem opłaty za korzystaniem z platformy. Pomijając kwestie etyczne czy nawet prawne łamania regulaminu, sam pomysł nie jest najmądrzejszy.

Zgodnie z regulaminem zarejestrowanymi użytkownikami serwisu Netflix mogą zostać wyłącznie osoby, które ukończyły 18 lat. Osoby niepełnoletnie mogą korzystać z serwisu tylko pod nadzorem dorosłych. Serwis Netflix oraz wszelkie treści, do których dostęp następuje przy jego użyciu, są przeznaczone wyłącznie do niekomercyjnego użytku osobistego i nie mogą być udostępniane żadnym osobom, które nie mieszkają z użytkownikiem w gospodarstwie domowym.

Gry na Netflix? Nadal nie dla każdegoGry na Netflix? Nadal nie dla każdegoMikołaj Frączak

Klienci nie powinni rozdawać swoich danych

W okresie członkostwa firma Netflix udziela użytkownikowi ograniczonego, niewyłącznego i nieprzenoszalnego prawa dostępu do serwisu Netflix i treści oferowanych w serwisie Netflix. Z wyjątkiem tychże praw użytkownik nie uzyskuje żadnych innych praw, tytułów własności ani udziałów. Stąd decydując się na subskrypcję podpisujemy cyfrową umowę, i zobowiązujemy się nie wykorzystywać serwisu w celu publicznego rozpowszechniania.

Dlatego każdorazowe udostępnienie hasła i loginu wraz z pobieraniem za to pieniędzy jest nie tylko niezgodne z regulaminem, ale też jest złamaniem praw do sprzedawanych przez siebie treści osobom trzecim. Nie można też pomijać niezwykle niebezpiecznego rozpowszechniania swoich maili czy haseł innym użytkownikom sieci, szczególnie takim, których nie znamy. Pamiętajmy, że aplikacja jest narażona na ataki hakerskie, a przecież stanie się celem ataku, skradzione zostaną nasze dane, a nie naszego kolegi czy sąsiada.

Koniec ze współdzieleniem kont? Niekoniecznie

Oczywiście, z pewnego punktu widzenia jest to przepis martwy, ponieważ platforma ma nikłe szanse sprawdzenia, czy film jest oglądany przez klienta, czy jednak przez współsubskrybentów. Netflix w USA postanowił trochę powalczyć ze współdzieleniem konta. Pojawiły się np. testowe plansze weryfikacyjne, zmuszające użytkowników np. do podania kodu wysyłanego mailem czy SMS-em.Taka praktyka mogłaby oczywiście ukrócić współdzielenie kont choćby ze względu na problemy wynikające z takiej weryfikacji i trudności dla współsubskrybentów. Z drugiej strony plany Netfliksa nie wyszły nigdy poza testy w USA. Najwyraźniej serwis woli pozyskiwać nowych klientów niż tracić starych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!