Pierwszy obiekt NFT na polskim rynku aukcyjnym

Szykuje się przełom na rynku kolekcjonerskim. Desa Unicum jako pierwszy dom aukcyjny w Europie środkowo-wschodniej włącza do swojej oferty sztukę cyfrową. rn

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 2 grudnia 2021

Nadchodzi nowe pojmowanie sztuki

Dzieła NFT szturmem zdobywają światowy rynek sztuki, a wraz z nim – serca kolekcjonerów. Już 2 grudnia DESA Unicum, jako pierwszy dom aukcyjny w Europie Środkowo-Wschodniej, zaoferuje kolekcjonerom cyfrowe dzieło Pawła Kowalewskiego – „Dlaczego jest raczej coś niż nic”.Kolejnym krokiem będzie aukcja poświęcona wyłącznie sztuce NFT planowana przez DESA Unicum w pierwszym półroczu 2022 roku.

W kolejnych miesiącach licytacje dzieł wirtualnych mają stać się cyklicznym wydarzeniem polskiego domu aukcyjnego.Nadchodząca aukcja jest wyjątkowym wydarzeniem na polskim rynku aukcyjnym. Wprowadzenie cyfrowych dzieł do oferty polskiego domu aukcyjnego to wydarzenie mogące całkowicie zmienić obecny sposób pojmowania sztuki wysokiej.

Pierwszy obiekt NFT na polskim rynku aukcyjnym

Pierwszym obiektem NFT, który trafi pod młotek podczas grudniowej aukcji DESA Unicum, jest „Dlaczego jest raczej coś niż nic” Pawła Kowalewskiego, ikony polskiej sztuki lat 80. Prace Kowalewskiego do dziś stanowią ważny i pełen ironii komentarz wobec represji reżimu totalitarnego, dając świadectwo nie tylko traumatycznym przeżyciom Polaków, ale i ich drodze ku wolności.

Wirtualny obiekt prezentowany przez artystę i DESA Unicum to sentymentalny powrót do oryginalnego dzieła z 1986 roku, utraconego w wyniku zalania pracowni Kowalewskiego podczas tragicznej powodzi w ‘97. Dzięki nowej technologii protokołu blockchain na zawsze utracona praca Pawła Kowalewskiego zostaje uwieczniona w formie cyfrowej.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Rewolucja NFT. Czym jest niewymienialny cyfrowy token?Rewolucja NFT. Czym jest niewymienialny cyfrowy token?Mikołaj Frączak

Ile warte są artefakty NFT?

W pierwszych trzech kwartałach 2021 r. wartość światowej sprzedaży NFT osiągnęła zawrotną liczbę 3,5 miliarda dolarów – wynika z publikacji Hiscox Online Art Trade Report 2021. Według Nonfungible.com – w 2020 roku wartość prac cyfrowych na świecie została oszacowana na 250 milionów dolarów, czterokrotnie przewyższając wynik z roku poprzedniego.

Do tak szybkiego wzrostu rynku przyczyniły się rekordowe ceny osiągane przez dzieła NFT, oferowane przez najbardziej prestiżowe domy aukcyjne na świecie – Sotheby’s, Christie’s oraz Phillips – oraz największe platformy operujące sztuką cyfrową. Wśród przełomowych prac znalazły się między innymi warty 69 mln dolarów wirtualny kolaż Mike’a Winkelmanna (znanego jako Beeple), „Everydays – the first 5000 days”, czy wyceniany na 1,5 mld dolarów projekt „CryptoPunk” stworzony przez studio LarvaLabs.

Czym jest NFT?

Dzięki architekturze blockchain stojącej za fenomenem NFT (ang. non-fungible token), cyfrowe dzieła zyskują weryfikowalną unikatowość – każdy obiekt zawiera niepowtarzalny zestaw danych, które odróżniają go od innych tokenów. Nabywca staje się więc posiadaczem cyfrowego odpowiednika dzieła sztuki, mając gwarancję jego wyjątkowości i autentyczności, a także niespotykanej dotąd trwałości.

Połączenie sztuki ze światem rozproszonych baz danych stworzyło jednocześnie nowy obszar rozwoju dla artystów, zapewniając im nowe, niespotykane do tej pory formy wyrazu. Dzięki innowacyjności protokołu blockchain oraz tokenizacji sztuka wirtualna może stanowić istotną dziedzinę rynku aukcyjnego, podnosząc swój prestiż oraz wartość rynkową.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!