Rewolucja NFT. Czym jest niewymienialny cyfrowy token?
Milionowe wpływy z aukcji za cyfrowe grafiki, programy czy też wirtualne marzenia i uczucia. NFT, czyli niewymienialny cyfrowy token. Złoto dla naiwnych, pieniądz przyszłości a może rewolucja w podejściu do cyfrowego biznesu?
- Mikołaj Frączak
- /
- 22 października 2021
NFT – czym właściwie jest?
NFT to nic innego, jak certyfikat posiadania określonego produktu, dobra bądź udziału. Certyfikat jest autentyczny, może być wydrukowany lub podpisany. Podobnie jak jego wartość, wyrażona w złotówkach, dolarach czy bitcoinach. Natomiast produkt, jaki reprezentuje, zazwyczaj jest wirtualny, nierzadko w wersji cyfrowej. NFT mogą mieć pokrycie w fizycznym produkcie, lub być tylko wirtualnym zapisem. Ten pierwszy typ nie budzi żadnych kontrowersji, ponieważ jest swoistym certyfikatem posiadania określonego produktu, dobra bądź udziału. Zabezpieczenie typu blockchain zapewnia bezpieczeństwo i utrzymanie prawa do NFT, zaś za jego wartość odpowiada rynek.
Jak działa NFT?
Nieco inna sytuacja jest przypadku, kiedy token wyraża nieco bardziej wirtualną wartość, domniemaną. Z kolei jeśli znana influencerka wystawia swoją „miłość” za milion złotych, czy też twórca oprogramowania przedaje pierwszy zapis cyfrowy kodu źródłowego za kilka milionów funtów, trudno w zasadzie ocenić, czy te produktu mają jakąkolwiek wartość. Podobnie jest z cyfrowymi dziełami sztuki. Narysowanie czegoś programie graficznym czy nagranie po raz pierwszy piosenki na cyfrowym keyboardzie trudno uznać za unikalne. Program można zgrać na miliony nośników lub przesłać mailem. Zdjęcie czy obraz można wydrukować miliony razy. Dlaczego więc ten, a nie inny druk a mieć certyfikat autentyczności?
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Czy tani smartfon to inwestycja, która zapewni nam wiele lat bezproblemowej pracy?Mikołaj Frączak
W czym tkwi idea NFT?
Idę NFT jest umowa pomiędzy kupującym a sprzedawcą, że produkt jest unikalny oraz jego wartość jest taka, a nie inna. Nawet jeśli nie ma to pokrycia w rzeczywistości. Dwie osoby umawiają się, że artefakt NFT w postaci np. piosenki jest jedyny w swoim rodzaju i koś chce go zakupić. Podobnie jest np. z bankomatami. Umawiamy się, że kawałek papieru jest wart 50 złotych i wszyscy to przyjmujemy. Choć jego realna wartość jest o wiele niższa.
NFT narzędziem cyfrowej gospodarki
Tokeny NFT (Non Fungible Tokens) są obecnie postrzegane jako narzędzie służące rozwojowi gospodarki cyfrowej. Są rodzajem tokena kryptograficznego opartego na technologii blockchain, którego charakterystyczną cechę stanowi unikalność oraz ograniczona ilość. Każdy z tokenów jest inny, posiada indywidualne cechy (np. znaczniki), przez co nie można go skopiować; ponadto emitowana jest określona liczba takich tokenów. Wkrótce NFT będzie działał jako jedna z podstaw metaverse od nowego internetu tworzonego przez Marka Zuckerberga.
Coraz częściej tokeny NFT są wykorzystywane w projektach służącym „digitalizowaniu” praw własności do różnego rodzaju dóbr, w tym występujących w rzeczywistości przedmiotów materialnych, np. funkcjonują projekty mające na celu digitalizację własności nieruchomości. W ostatnich czasach szczególnym zainteresowaniem cieszy się digitalizacja praw własności do dzieł sztuki, czy instrumentów muzycznych.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?