Czy tani smartfon to inwestycja, która zapewni nam wiele lat bezproblemowej pracy?

Jeszcze dziesięć lat temu, przed erą smartfonów, zakup telefonu komórkowego to zwykle była inwestycja na lata. Były to urządzenia wytrzymałe, które zapewniały wszystkie niezbędne funkcje, a na dodatek nie kosztowały zbyt wiele. Czy dziś, w ponad dekadę po smartfonowej rewolucji, warto kupować urządzenia z najniższej półki?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 16 sierpnia 2021

Co potrafi tani smartfon?

Nie da się nie zauważyć, że jego możliwości — zwłaszcza, gdy porównamy je do flagowców — są bardzo małe. Oczywiście, możemy z nich wykonywać połączenia telefoniczne, surfować po internecie czy instalować ulubione aplikacje. Diabeł jednak tkwi w szczegółach. 

Tani smartfon kosztuje mniej, ponieważ są tam zastosowane podzespoły gorszej jakości. I tak, procesor albo ma wolniejsze taktowanie, albo jest zaprojektowany nawet w 15 nanometrowym procesie technologicznym, co z kolei negatywnie wpływa na pobór mocy, a więc i na czas pracy na jednym cyklu ładowania. 

Pamięci RAM zwykle jest mniej i nie jest ona wykonana w standardzier LPDDR, co oznacza, że szyny mają niższe takowanie. To zaś — w dużym skrócie — skutkuje tym, że aplikacje i gry ładują się dłużej. Po pewnym czasie może to już być całkiem spory czas, co negatywnie wpływa na wrażenia z korzystania z urządzenia przez użytkownika końcowego.

Zmiany dotyczą też tego, na czym większości użytkowników smartfonów zależy najbardziej: na optyce aparatu głównego. Trudno spodziewać się, aby najtańszy telefon na rynku zapewnił zawsze idealnie ostre zdjęcia, bez względu na warunki oświetleniowe.

Z rzeczy typowo praktycznych warto wspomnieć też o niższej jakości wyświetlacza. Może on pracować w niższej rozdzielczości lub nie będzie wspierał choćby 90-Hz odświeżania, w wyniku czego nasze oczy będą męczyć się podczas dłuższej pracy z takim ekranem o wiele bardziej niż w droższych telefonach.

Tanie smartfony a polityka aktualizacji oprogramowania

Zdecydowna większość smartfonów z Androidem na pokładzie może pochwalić się tylko dwuletnim wsparciem technicznym w zakresie dużych aktualizacji oprogramowania układowego. Stwarza to wiele utajonych problemów.

Jak zapobiec przejęciu przeglądarki?Jak zapobiec przejęciu przeglądarki?Jan Wróblewski

Nawet jeśli po tym czasie telefon działa płynnie i wciąż cieszy właściciela, to nie będziemy już otrzymywać dużych łatek systemowych, w wyniku których nasz telefon dostanie nowe funkcje lub uzyska dodatkowe zabezpieczenia w zakresie bezpieczeństwa.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Oczywiście są od tej reguły pewne wyjątki, jednak — niestety — nie ma ich zbyt wiele. Jedna z niepisanych zasad, z jaką można spotkać się na przykład na forach dyskusyjnych to ta, że tani smartfon jest tani dlatego, że zwykle po 2-3 latach i tak musimy wymienić go na nowy.

Jeśli nie tani smartfon, to co?

Wiele osób obawia się kupić urządzenia z drugiej ręki. Nie można jednak wskazać na same wady tego rozwiązania. Jeśli kupujemy produkt z zaufanego komisu, a ten na dodatek objęty jest gwarancją producenta, to w cenie nowego smartfonu ze sklepu często możemy dostać na przykład roczny telefon ze średniej półki cenowej. To ciekawy pomysł, który na pewno warto rozważyć na poważnie. Warto przemyśleć też zakup urządzeń od Apple. W 2021 roku nie powinno patrzeć się na urządzenia starsze niż iPhone X, ewentualnie iPhone 8.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!