Inteligentne oświetlenie: o czym warto pamiętać przy wyborze rozwiązania do biura?

Żyjemy w czasach, kiedy coraz więcej elementów otaczającej nas rzeczywistości chce być smart. Co to oznacza w praktyce? W teorii oszczędność naszego czasu oraz wzrost jakości życia. Czy inteligentne oświetlenie już dziś jest warte tego, by brać je na poważnie pod uwagę przy urządzeniu przestrzeni biurowej?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 23 sierpnia 2021

Jak działa inteligentne oświetlenie w biurze?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Na pewno można jednak wskazać na szereg funkcji, które sprawiają, że tak wiele osób coraz poważniej przygląda się tym sprzętom i chce w nie inwestować całkiem spore sumy pieniędzy.

Wyróżniamy dwa rodzaje inteligentnego oświetlenia. Takie, które bazuje na łączności z naszą siecią WiFi oraz aplikacją, oraz drugi, nieco bardziej rozbudowany typ, który korzysta z tak zwanego mostka, który można określić mianem agregatora wszystkich inteligentnych sprzętów w firmie.

Dobrze można to wytłumaczyć na prostym przykładzie. Jeśli mamy na przykład w firmie sześć inteligentnych żarówek, to połączenie ich z mostkiem sprawi, że będziemy mogli zarządzać nimi szybko, niejako z pominięciem wielu zaawansowanych funkcji dostępnych z poziomu przeglądarki. 

Jest to jednak związane z jednym obszarem ryzyka. Jeśli chcemy tworzyć ekosystem z takim HUB-em, to musimy pamiętać o tym, że zazwyczaj pasują do niego tylko produkty jednego konkretnego producenta. Nie można na przykład wybrać sobie czterech żarówek firmy X i dwóch firmy Y. 

Jeśli mamy taki właśnie „mieszany” ekosystem, to o wiele lepszym wyborem będzie tradycyjna łączność po sieci WiFi, a następnie zintegrowanie tych wszystkich inteligentnych żarówek w ramach jednej aplikacji nimi zarządzającej, na przykład Google Home lub Alexy od Amazona. 

Jak inteligentne oświetlenie pomaga w biurze?

Tradycyjne żarówki — bez względu na technologię ich wykonania — zawsze świecą z taką samą temperaturą barwową. Może ona dobrze sprawdzać się w pochmurne dni, jednak gdy do biura wpada nieco słońca, to takie generowane przez nie światło może już męczyć nasz wzrok.

Media społecznościowe – FB, LinkedIn, Instagram, Tik tok. O co w tym chodzi?Media społecznościowe – FB, LinkedIn, Instagram, Tik tok. O co w tym chodzi?Anna Malinowska

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Idealnym rozwiązaniem tego kłopotu jest właśnie inteligentne oświetlenie. Nawet najprostsze dostępne na rynku urządzenia dają nam dostęp do tak zwanego suwaka temperatury barwowej. Możemy w dowolny sposób regulować siłę światła: zmniejszać ją i zwiększać.

Inteligentne żarówki RGB: czy warto brać je na poważnie pod uwagę?

Przywykliśmy do tego, że tradycyjna żarówka świeci na biało. Nie zawsze jest to najlepszy rodzaj oświetlenia. Jeśli chcemy zaaranżować przestrzeń w biurze w taki sposób, by ta nieco wyróżniała się na tle konkurencji, to warto postawić na oświetlenie RGB.

Wyróżnia się ono tym, że może świecić w niemal dowolnym kolorze. Od błękitu, przez róż, aż po różne odcienie koloru żółtego oraz oczywiście bieli. Jeśli pracownik lubi pracować przy świetle, które ma temperaturę wynoszącą na przykład 3000K, to jest dość prawdopodobnym, że szybciej uda się ustawić optymalne oświetlenie właśnie dzięki takim żarówkom RGB, a nie tym, które świecą tylko jasnym, „białym” światłem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!